| Metric | FY 2010 | Prior Q | FY 2009 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $47M | — | — | — | — |
| Op. Income | $60M | — | — | — | — |
| Gross Margin | 33.0% | — | — | — | — |
| Net Margin | 482.0% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $0.88 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | $37M | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $47M |
| Cost of Revenue | $32M |
| GROSS PROFIT | $16M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $22M |
| Other Expenses | -$67M |
| Operating Expenses | -$45M |
| Cost & Expenses | -$13M |
| OPERATING INCOME | $60M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $56M |
| Other Income/Expenses | -$59M |
| INCOME BEFORE TAX | $1M |
| Income Tax Expense | $939.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $216.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $228M |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $229M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $229M |
| D&A | $19M |
| EBIT | $58M |
| EBITDA | $76M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $47M |
| Cost of Revenue | $32M |
| GROSS PROFIT | $16M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $22M |
| Other Expenses | -$67M |
| Operating Expenses | -$45M |
| Cost & Expenses | -$13M |
| OPERATING INCOME | $60M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $56M |
| Other Income/Expenses | -$59M |
| INCOME BEFORE TAX | $1M |
| Income Tax Expense | $939.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $216.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $228M |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $229M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $229M |
| D&A | $19M |
| EBIT | $58M |
| EBITDA | $76M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $229M |
| Depreciation & Amortization | $19M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $939.0K |
| Other Non-Cash Items | -$120M |
| Change in Working Capital | -$698.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $128M |
| Capital Expenditure | -$91M |
| Acquisitions (Net) | -$96M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$44M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$231M |
| Net Debt Issuance | $114M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$13M |
| NET CASH FROM FINANCING | $101M |
| FREE CASH FLOW | $37M |
| Net Change in Cash | -$2M |