| Metric | FY 2007 | Prior Q | FY 2006 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $29M | — | $27M | — | 7.9% |
| Op. Income | $2M | — | $3M | — | -19.7% |
| Gross Margin | 39.3% | — | 39.7% | — | -0.4pp |
| Net Margin | 8.3% | — | 10.1% | — | -1.7pp |
| EPS (Diluted) | $0.13 | — | $0.16 | — | -18.8% |
| Free Cash Flow | $328.0K | — | $511.2K | — | -35.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $29M |
| Cost of Revenue | $17M |
| GROSS PROFIT | $11M |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $9M |
| Cost & Expenses | $27M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $142.7K |
| Interest Expense | $2.5K |
| Other Income/Expenses | $140.3K |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | -$148.8K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $770.8K |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $3M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $29M |
| Cost of Revenue | $17M |
| GROSS PROFIT | $11M |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $9M |
| Cost & Expenses | $27M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $142.7K |
| Interest Expense | $2.5K |
| Other Income/Expenses | $140.3K |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | -$148.8K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $770.8K |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $3M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $2M |
| Depreciation & Amortization | $770.8K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$208.8K |
| Other Non-Cash Items | -$20.1K |
| Change in Working Capital | -$906.9K |
| OPERATING CASH FLOW | $2M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $253.9K |
| FREE CASH FLOW | $328.0K |
| Net Change in Cash | $581.9K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $4M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $5M |
| Other Current Assets | $603.2K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $11M |
| PP&E (Net) | $3M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $4M |
| Long-Term Investments | -$8M |
| Tax Assets | $8M |
| Other Non-Current Assets | $44.4K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $7M |
| TOTAL ASSETS | $19M |
| Account Payables | $807.4K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $56.4K |
| Other Current Liabilities | $86.1K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $8.2K |
| Other Non-Current Liabilities | -$81.8K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $326.3K |
| TOTAL LIABILITIES | $2M |
| Common Stock | $15.5K |
| Additional Paid-In Capital | $22M |
| Retained Earnings | -$6M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$3M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $17M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $17M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $19M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$4M |