| Metric | Q4 2022 | Q3 2022 | Q4 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $184M | — | $95M | — | 93.7% |
| Op. Income | $27M | — | $16M | — | 71.9% |
| Gross Margin | 48.6% | — | 41.0% | — | 7.5pp |
| Net Margin | 10.9% | — | 31.6% | — | -20.7pp |
| EPS (Diluted) | $0.20 | — | $0.31 | — | -35.5% |
| Free Cash Flow | $34M | — | $12M | — | 192.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $184M |
| Cost of Revenue | $95M |
| GROSS PROFIT | $89M |
| R&D Expenses | $12M |
| Selling & Marketing | $16M |
| General & Administrative | $34M |
| SG&A Expenses | $50M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $62M |
| Cost & Expenses | $157M |
| OPERATING INCOME | $27M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | -$5M |
| Other Income/Expenses | -$4M |
| INCOME BEFORE TAX | $24M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $20M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $20M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $20M |
| D&A | $17M |
| EBIT | $27M |
| EBITDA | $44M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $184M |
| Cost of Revenue | $95M |
| GROSS PROFIT | $89M |
| R&D Expenses | $12M |
| Selling & Marketing | $16M |
| General & Administrative | $34M |
| SG&A Expenses | $50M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $62M |
| Cost & Expenses | $157M |
| OPERATING INCOME | $27M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | -$5M |
| Other Income/Expenses | -$4M |
| INCOME BEFORE TAX | $24M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $20M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $20M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $20M |
| D&A | $17M |
| EBIT | $27M |
| EBITDA | $44M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $20M |
| Depreciation & Amortization | $17M |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | -$9M |
| Other Non-Cash Items | $556.0K |
| Change in Working Capital | $9M |
| OPERATING CASH FLOW | $41M |
| Capital Expenditure | -$8M |
| Acquisitions (Net) | -$530.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$8M |
| Net Debt Issuance | $179M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$204M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$25M |
| FREE CASH FLOW | $34M |
| Net Change in Cash | $12M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $127M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $263M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $21M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $411M |
| PP&E (Net) | $47M |
| Goodwill | $560M |
| Intangible Assets | $441M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $732.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.0B |
| TOTAL ASSETS | $1.5B |
| Account Payables | $168M |
| Short-Term Debt | $17M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $172M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $385M |
| Long-Term Debt | $521M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $20M |
| Other Non-Current Liabilities | $16M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $557M |
| TOTAL LIABILITIES | $942M |
| Common Stock | $10.0K |
| Additional Paid-In Capital | $746M |
| Retained Earnings | -$192M |
| Treasury Stock | -$71.0K |
| Accum. Other Comp. Income | -$39M |
| Other Equity | -$1 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $515M |
| Minority Interest | $2M |
| TOTAL EQUITY | $516M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.5B |
| Total Debt | $538M |
| Net Debt | $411M |