| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $158M | $95M | $59M | 66.3% | 167.9% |
| Op. Income | $19M | $16M | $11M | 20.0% | 80.2% |
| Gross Margin | 44.2% | 41.0% | 44.3% | 3.1pp | -0.2pp |
| Net Margin | 9.0% | 31.6% | 16.8% | -22.6pp | -7.8pp |
| EPS (Diluted) | $0.14 | $0.31 | $0.11 | -54.8% | 27.3% |
| Free Cash Flow | -$33M | $12M | $4M | -389.5% | -933.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $158M |
| Cost of Revenue | $88M |
| GROSS PROFIT | $70M |
| R&D Expenses | $13M |
| Selling & Marketing | $14M |
| General & Administrative | $24M |
| SG&A Expenses | $38M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $51M |
| Cost & Expenses | $139M |
| OPERATING INCOME | $19M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | $18M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $14M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $14M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $14M |
| D&A | $9M |
| EBIT | $19M |
| EBITDA | $28M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $158M |
| Cost of Revenue | $88M |
| GROSS PROFIT | $70M |
| R&D Expenses | $13M |
| Selling & Marketing | $14M |
| General & Administrative | $24M |
| SG&A Expenses | $38M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $51M |
| Cost & Expenses | $139M |
| OPERATING INCOME | $19M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | $18M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $14M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $14M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $14M |
| D&A | $9M |
| EBIT | $19M |
| EBITDA | $28M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $14M |
| Depreciation & Amortization | $9M |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | $3M |
| Other Non-Cash Items | $127.0K |
| Change in Working Capital | -$59M |
| OPERATING CASH FLOW | -$29M |
| Capital Expenditure | -$4M |
| Acquisitions (Net) | -$127M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$131M |
| Net Debt Issuance | $217M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM FINANCING | $215M |
| FREE CASH FLOW | -$33M |
| Net Change in Cash | $53M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $84M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $219M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $21M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $324M |
| PP&E (Net) | $38M |
| Goodwill | $573M |
| Intangible Assets | $488M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $799.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.1B |
| TOTAL ASSETS | $1.4B |
| Account Payables | $155M |
| Short-Term Debt | $25M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $415M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $619M |
| Long-Term Debt | $234M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $25M |
| Other Non-Current Liabilities | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $279M |
| TOTAL LIABILITIES | $897M |
| Common Stock | $10.0K |
| Additional Paid-In Capital | $737M |
| Retained Earnings | -$213M |
| Treasury Stock | -$71.0K |
| Accum. Other Comp. Income | -$21M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $503M |
| Minority Interest | $24M |
| TOTAL EQUITY | $527M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.4B |
| Total Debt | $276M |
| Net Debt | $192M |