| Metric | FY 2008 | Prior Q | FY 2007 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $3M | — | $0 | — | — |
| Op. Income | -$3M | — | -$553.5K | — | -355.4% |
| Gross Margin | 106.3% | — | — | — | — |
| Net Margin | -68.9% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $-0.58 | — | $-0.24 | — | -141.7% |
| Free Cash Flow | -$819.6K | — | -$418.1K | — | -96.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3M |
| Cost of Revenue | -$200.0K |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $900.0K |
| Selling & Marketing | $891.0K |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $100.0K |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $3M |
| OPERATING INCOME | -$3M |
| Interest Income | $388.0K |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$300.0K |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | -$1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | -$1M |
| NET INCOME | -$2M |
| Net Income Deductions | -$1M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$1M |
| D&A | $250.0K |
| EBIT | $112.0K |
| EBITDA | $1M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$2M |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | $348.6K |
| OPERATING CASH FLOW | -$819.6K |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$141.3K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$141.3K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $2M |
| FREE CASH FLOW | -$819.6K |
| Net Change in Cash | $2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $11M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $6M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $18M |
| PP&E (Net) | $1M |
| Goodwill | $61M |
| Intangible Assets | $20M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $301.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $82M |
| TOTAL ASSETS | $100M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $248.0K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $9M |
| Long-Term Debt | $16M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $18M |
| TOTAL LIABILITIES | $27M |
| Common Stock | $3.0K |
| Additional Paid-In Capital | $76M |
| Retained Earnings | -$3M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $61.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $73M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $73M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $100M |
| Total Debt | $17M |
| Net Debt | $6M |