| Metric | Q3 2025 | Q2 2025 | Q3 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $187M | $171M | $154M | 9.6% | 21.4% |
| Op. Income | $13M | -$11M | -$7M | 219.4% | 283.2% |
| Gross Margin | 75.8% | 74.3% | 75.9% | 1.5pp | -0.1pp |
| Net Margin | 4.2% | -0.2% | -1.4% | 4.4pp | 5.5pp |
| EPS (Diluted) | $0.10 | $-0.00 | $-0.03 | 2481.0% | 444.8% |
| Free Cash Flow | $18M | -$3M | -$9M | 685.1% | 310.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $187M |
| Cost of Revenue | $45M |
| GROSS PROFIT | $142M |
| R&D Expenses | $40M |
| Selling & Marketing | $52M |
| General & Administrative | $36M |
| SG&A Expenses | $88M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $129M |
| Cost & Expenses | $174M |
| OPERATING INCOME | $13M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $5M |
| Other Income/Expenses | -$4M |
| INCOME BEFORE TAX | $9M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $8M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $8M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $8M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $15M |
| EBITDA | $17M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $187M |
| Cost of Revenue | $45M |
| GROSS PROFIT | $142M |
| R&D Expenses | $40M |
| Selling & Marketing | $52M |
| General & Administrative | $36M |
| SG&A Expenses | $88M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $129M |
| Cost & Expenses | $174M |
| OPERATING INCOME | $13M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $5M |
| Other Income/Expenses | -$4M |
| INCOME BEFORE TAX | $9M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $8M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $8M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $8M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $15M |
| EBITDA | $17M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $8M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $10M |
| Deferred Income Tax | $41.0K |
| Other Non-Cash Items | $866.0K |
| Change in Working Capital | -$3M |
| OPERATING CASH FLOW | $19M |
| Capital Expenditure | -$654.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $6M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $6M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$10M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$11M |
| FREE CASH FLOW | $18M |
| Net Change in Cash | $13M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $125M |
| Short-Term Investments | $66M |
| Net Receivables | $173M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $34M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $439M |
| PP&E (Net) | $62M |
| Goodwill | $29M |
| Intangible Assets | $2M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $80M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $172M |
| TOTAL ASSETS | $612M |
| Account Payables | $9M |
| Short-Term Debt | $12M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $278M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $370M |
| Long-Term Debt | $234M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $9M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $290M |
| TOTAL LIABILITIES | $660M |
| Common Stock | $7.0K |
| Additional Paid-In Capital | $612M |
| Retained Earnings | -$606M |
| Treasury Stock | -$20M |
| Accum. Other Comp. Income | -$35M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$49M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$49M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $612M |
| Total Debt | $307M |
| Net Debt | $181M |