| Metric | Q4 2024 | Q3 2024 | Q4 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $204M | $206M | $172M | -1.0% | 18.5% |
| Op. Income | $23M | $43M | $28M | -46.1% | -18.7% |
| Gross Margin | 60.0% | 65.2% | 64.3% | -5.2pp | -4.4pp |
| Net Margin | 50.4% | 16.0% | 17.6% | 34.4pp | 32.8pp |
| EPS (Diluted) | $2.79 | $0.90 | $0.83 | 210.0% | 236.1% |
| Free Cash Flow | $36M | $56M | $28M | -34.8% | 29.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $204M |
| Cost of Revenue | $82M |
| GROSS PROFIT | $122M |
| R&D Expenses | $42M |
| Selling & Marketing | $33M |
| General & Administrative | $23M |
| SG&A Expenses | $57M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $99M |
| Cost & Expenses | $181M |
| OPERATING INCOME | $23M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $4M |
| INCOME BEFORE TAX | $27M |
| Income Tax Expense | -$76M |
| Net Income from Continuing Ops | $103M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $103M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $103M |
| D&A | $5M |
| EBIT | $27M |
| EBITDA | $32M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $204M |
| Cost of Revenue | $82M |
| GROSS PROFIT | $122M |
| R&D Expenses | $42M |
| Selling & Marketing | $33M |
| General & Administrative | $23M |
| SG&A Expenses | $57M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $99M |
| Cost & Expenses | $181M |
| OPERATING INCOME | $23M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $4M |
| INCOME BEFORE TAX | $27M |
| Income Tax Expense | -$76M |
| Net Income from Continuing Ops | $103M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $103M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $103M |
| D&A | $5M |
| EBIT | $27M |
| EBITDA | $32M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $103M |
| Depreciation & Amortization | $4M |
| Stock-Based Compensation | $16M |
| Deferred Income Tax | -$77M |
| Other Non-Cash Items | -$1M |
| Change in Working Capital | -$9M |
| OPERATING CASH FLOW | $37M |
| Capital Expenditure | -$195.0K |
| Acquisitions (Net) | -$77M |
| Purchases of Investments | -$52M |
| Sales/Maturities of Investments | $86M |
| Other Investing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$44M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$12M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$12M |
| FREE CASH FLOW | $36M |
| Net Change in Cash | -$20M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $43M |
| Short-Term Investments | $236M |
| Net Receivables | $24M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $33M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $335M |
| PP&E (Net) | $42M |
| Goodwill | $96M |
| Intangible Assets | $64M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $77M |
| Other Non-Current Assets | $12M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $291M |
| TOTAL ASSETS | $627M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $4M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $26M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $63M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $7M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $44M |
| TOTAL LIABILITIES | $107M |
| Common Stock | $4.0K |
| Additional Paid-In Capital | $255M |
| Retained Earnings | $290M |
| Treasury Stock | -$26M |
| Accum. Other Comp. Income | $173.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $519M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $519M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $627M |
| Total Debt | $42M |
| Net Debt | -$1M |