| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $172M | $165M | $124M | 3.9% | 38.5% |
| Op. Income | $28M | -$67.0K | -$20M | 42247.8% | 241.5% |
| Gross Margin | 64.3% | 62.1% | 59.4% | 2.3pp | 4.9pp |
| Net Margin | 17.6% | 16.0% | -15.9% | 1.6pp | 33.5pp |
| EPS (Diluted) | $0.83 | $0.72 | $-0.56 | 15.3% | 248.2% |
| Free Cash Flow | $28M | $33M | $5M | -14.9% | 411.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $172M |
| Cost of Revenue | $61M |
| GROSS PROFIT | $111M |
| R&D Expenses | $35M |
| Selling & Marketing | $22M |
| General & Administrative | $19M |
| SG&A Expenses | $41M |
| Other Expenses | $7M |
| Operating Expenses | $82M |
| Cost & Expenses | $144M |
| OPERATING INCOME | $28M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | $31M |
| Income Tax Expense | $661.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $30M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $30M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $30M |
| D&A | $7M |
| EBIT | $28M |
| EBITDA | $35M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $172M |
| Cost of Revenue | $61M |
| GROSS PROFIT | $111M |
| R&D Expenses | $35M |
| Selling & Marketing | $22M |
| General & Administrative | $19M |
| SG&A Expenses | $41M |
| Other Expenses | $7M |
| Operating Expenses | $82M |
| Cost & Expenses | $144M |
| OPERATING INCOME | $28M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | $31M |
| Income Tax Expense | $661.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $30M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $30M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $30M |
| D&A | $7M |
| EBIT | $28M |
| EBITDA | $35M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $30M |
| Depreciation & Amortization | $7M |
| Stock-Based Compensation | $13M |
| Deferred Income Tax | -$13M |
| Other Non-Cash Items | -$6M |
| Change in Working Capital | -$349.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $31M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $29M |
| Purchases of Investments | -$87M |
| Sales/Maturities of Investments | $58M |
| Other Investing Activities | -$30M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$33M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$9M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$8M |
| FREE CASH FLOW | $28M |
| Net Change in Cash | -$10M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $50M |
| Short-Term Investments | $162M |
| Net Receivables | $21M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $40M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $272M |
| PP&E (Net) | $48M |
| Goodwill | $56M |
| Intangible Assets | $24M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $9M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $137M |
| TOTAL ASSETS | $409M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $4M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $29M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $70M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $697.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $42M |
| TOTAL LIABILITIES | $112M |
| Common Stock | $4.0K |
| Additional Paid-In Capital | $237M |
| Retained Earnings | $86M |
| Treasury Stock | -$26M |
| Accum. Other Comp. Income | $99.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $297M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $297M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $409M |
| Total Debt | $45M |
| Net Debt | -$5M |