| Metric | Q4 2022 | Q3 2022 | Q4 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $124M | $125M | $96M | -0.8% | 29.8% |
| Op. Income | -$20M | -$8M | -$7M | -155.2% | -171.8% |
| Gross Margin | 59.4% | 59.5% | 59.1% | -0.0pp | 0.3pp |
| Net Margin | -15.9% | -3.3% | -1.4% | -12.6pp | -14.5pp |
| EPS (Diluted) | $-0.56 | $-0.12 | $-0.04 | -366.7% | -1362.1% |
| Free Cash Flow | $5M | $15M | $6M | -63.8% | -8.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $124M |
| Cost of Revenue | $50M |
| GROSS PROFIT | $74M |
| R&D Expenses | $31M |
| Selling & Marketing | $30M |
| General & Administrative | $25M |
| SG&A Expenses | $54M |
| Other Expenses | $8M |
| Operating Expenses | $94M |
| Cost & Expenses | $144M |
| OPERATING INCOME | -$20M |
| Interest Income | $552.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $765.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$19M |
| Income Tax Expense | $513.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$20M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$20M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$20M |
| D&A | $9M |
| EBIT | -$20M |
| EBITDA | -$11M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$20M |
| Depreciation & Amortization | $9M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $399.0K |
| Other Non-Cash Items | $15M |
| Change in Working Capital | $1M |
| OPERATING CASH FLOW | $6M |
| Capital Expenditure | -$597.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$9M |
| Sales/Maturities of Investments | $12M |
| Other Investing Activities | $40.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$1M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$3M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$1M |
| FREE CASH FLOW | $5M |
| Net Change in Cash | $4M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $71M |
| Short-Term Investments | $89M |
| Net Receivables | $17M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $25M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $201M |
| PP&E (Net) | $50M |
| Goodwill | $56M |
| Intangible Assets | $40M |
| Long-Term Investments | $25M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $9M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $180M |
| TOTAL ASSETS | $381M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $21M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $61M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $54M |
| TOTAL LIABILITIES | $116M |
| Common Stock | $4.0K |
| Additional Paid-In Capital | $210M |
| Retained Earnings | $83M |
| Treasury Stock | -$26M |
| Accum. Other Comp. Income | -$2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $266M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $266M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $381M |
| Total Debt | $54M |
| Net Debt | -$17M |