| Metric | FY 2021 | Prior Q | FY 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $359M | — | $310M | — | 15.9% |
| Op. Income | -$12M | — | $10M | — | -221.4% |
| Gross Margin | 59.9% | — | 61.6% | — | -1.7pp |
| Net Margin | 0.3% | — | 51.1% | — | -50.8pp |
| EPS (Diluted) | $0.03 | — | $4.44 | — | -99.4% |
| Free Cash Flow | $3M | — | $3M | — | -17.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $359M |
| Cost of Revenue | $144M |
| GROSS PROFIT | $215M |
| R&D Expenses | $66M |
| Selling & Marketing | $73M |
| General & Administrative | $57M |
| SG&A Expenses | $130M |
| Other Expenses | $31M |
| Operating Expenses | $227M |
| Cost & Expenses | $371M |
| OPERATING INCOME | -$12M |
| Interest Income | $501.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $14M |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | $706.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $1M |
| D&A | $34M |
| EBIT | -$12M |
| EBITDA | $22M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $1M |
| Depreciation & Amortization | $32M |
| Stock-Based Compensation | $17M |
| Deferred Income Tax | $250.0K |
| Other Non-Cash Items | -$13M |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | $35M |
| Capital Expenditure | -$33M |
| Acquisitions (Net) | $13M |
| Purchases of Investments | -$241M |
| Sales/Maturities of Investments | $151M |
| Other Investing Activities | -$25M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$110M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$7M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$7M |
| FREE CASH FLOW | $3M |
| Net Change in Cash | -$82M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $58M |
| Short-Term Investments | $65M |
| Net Receivables | $13M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $159M |
| PP&E (Net) | $72M |
| Goodwill | $56M |
| Intangible Assets | $53M |
| Long-Term Investments | $61M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $7M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $249M |
| TOTAL ASSETS | $408M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $3M |
| Other Current Liabilities | $16M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $53M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $2M |
| Other Non-Current Liabilities | $583.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $58M |
| TOTAL LIABILITIES | $111M |
| Common Stock | $4.0K |
| Additional Paid-In Capital | $172M |
| Retained Earnings | $151M |
| Treasury Stock | -$26M |
| Accum. Other Comp. Income | -$194.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $297M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $297M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $408M |
| Total Debt | $58M |
| Net Debt | -$240.0K |