| Metric | Q3 2022 | Q2 2022 | Q3 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $713M | $776M | — | -8.1% | — |
| Op. Income | $49M | $53M | — | -7.7% | — |
| Gross Margin | 57.8% | 60.8% | — | -3.1pp | — |
| Net Margin | 3.3% | -2.8% | — | 6.1pp | — |
| EPS (Diluted) | $0.06 | $-0.06 | — | 207.4% | — |
| Free Cash Flow | $172M | $106M | — | 63.0% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $713M |
| Cost of Revenue | $301M |
| GROSS PROFIT | $412M |
| R&D Expenses | $122M |
| Selling & Marketing | $197M |
| General & Administrative | $44M |
| SG&A Expenses | $241M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $363M |
| Cost & Expenses | $664M |
| OPERATING INCOME | $49M |
| Interest Income | $969.0K |
| Interest Expense | $49M |
| Other Income/Expenses | -$48M |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | -$22M |
| Net Income from Continuing Ops | $24M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $24M |
| Net Income Deductions | -$4.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $24M |
| D&A | $164M |
| EBIT | $50M |
| EBITDA | $214M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $713M |
| Cost of Revenue | $301M |
| GROSS PROFIT | $412M |
| R&D Expenses | $122M |
| Selling & Marketing | $197M |
| General & Administrative | $44M |
| SG&A Expenses | $241M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $363M |
| Cost & Expenses | $664M |
| OPERATING INCOME | $49M |
| Interest Income | $969.0K |
| Interest Expense | $49M |
| Other Income/Expenses | -$48M |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | -$22M |
| Net Income from Continuing Ops | $24M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $24M |
| Net Income Deductions | -$4.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $24M |
| D&A | $164M |
| EBIT | $50M |
| EBITDA | $214M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $24M |
| Depreciation & Amortization | $164M |
| Stock-Based Compensation | $42M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $8M |
| Change in Working Capital | -$63M |
| OPERATING CASH FLOW | $174M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | -$41M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$443.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$42M |
| Net Debt Issuance | -$14M |
| Common Stock Repurchased | -$95M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$27M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$136M |
| FREE CASH FLOW | $172M |
| Net Change in Cash | -$8M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $944M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $665M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.8B |
| PP&E (Net) | $131M |
| Goodwill | $1.8B |
| Intangible Assets | $1.9B |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $198M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $4.0B |
| TOTAL ASSETS | $5.8B |
| Account Payables | $262M |
| Short-Term Debt | $33M |
| Deferred Revenue | $65M |
| Other Current Liabilities | $33M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $544M |
| Long-Term Debt | $3.2B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $141M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $3.4B |
| TOTAL LIABILITIES | $3.9B |
| Common Stock | $11.0K |
| Additional Paid-In Capital | $3.1B |
| Retained Earnings | -$1.1B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$140M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.9B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.9B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $5.8B |
| Total Debt | $3.3B |
| Net Debt | $2.3B |