| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $750M | $715M | $776M | 4.9% | -3.4% |
| Op. Income | $131M | $61M | $53M | 115.1% | 146.1% |
| Gross Margin | 65.5% | 63.4% | 60.8% | 2.1pp | 4.7pp |
| Net Margin | 10.7% | -0.6% | -2.8% | 11.3pp | 13.5pp |
| EPS (Diluted) | $0.22 | $-0.01 | $-0.06 | 1918.2% | 478.0% |
| Free Cash Flow | $226M | $289M | $106M | -21.7% | 113.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $750M |
| Cost of Revenue | $259M |
| GROSS PROFIT | $492M |
| R&D Expenses | $137M |
| Selling & Marketing | $192M |
| General & Administrative | $30M |
| SG&A Expenses | $223M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $360M |
| Cost & Expenses | $619M |
| OPERATING INCOME | $131M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $51M |
| Other Income/Expenses | -$36M |
| INCOME BEFORE TAX | $96M |
| Income Tax Expense | $15M |
| Net Income from Continuing Ops | $80M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $80M |
| Net Income Deductions | -$8.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $80M |
| D&A | $120M |
| EBIT | $147M |
| EBITDA | $267M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $750M |
| Cost of Revenue | $259M |
| GROSS PROFIT | $492M |
| R&D Expenses | $137M |
| Selling & Marketing | $192M |
| General & Administrative | $30M |
| SG&A Expenses | $223M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $360M |
| Cost & Expenses | $619M |
| OPERATING INCOME | $131M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $51M |
| Other Income/Expenses | -$36M |
| INCOME BEFORE TAX | $96M |
| Income Tax Expense | $15M |
| Net Income from Continuing Ops | $80M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $80M |
| Net Income Deductions | -$8.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $80M |
| D&A | $120M |
| EBIT | $147M |
| EBITDA | $267M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $80M |
| Depreciation & Amortization | $120M |
| Stock-Based Compensation | $81M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $3M |
| Change in Working Capital | -$55M |
| OPERATING CASH FLOW | $230M |
| Capital Expenditure | -$4M |
| Acquisitions (Net) | -$36M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$42M |
| Net Debt Issuance | -$8M |
| Common Stock Repurchased | -$507M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$41M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$557M |
| FREE CASH FLOW | $226M |
| Net Change in Cash | -$370M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $876M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $670M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $150M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.7B |
| PP&E (Net) | $173M |
| Goodwill | $1.8B |
| Intangible Assets | $1.5B |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $288M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3.8B |
| TOTAL ASSETS | $5.5B |
| Account Payables | $261M |
| Short-Term Debt | $33M |
| Deferred Revenue | $74M |
| Other Current Liabilities | $50M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $592M |
| Long-Term Debt | $3.2B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $155M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $3.4B |
| TOTAL LIABILITIES | $4.0B |
| Common Stock | $11.0K |
| Additional Paid-In Capital | $2.7B |
| Retained Earnings | -$1.1B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$77M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.5B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.5B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $5.5B |
| Total Debt | $3.3B |
| Net Debt | $2.4B |