| Metric | Q2 2021 | Q1 2021 | Q2 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $669M | $604M | — | 10.8% | — |
| Op. Income | $35M | $11M | — | 205.1% | — |
| Gross Margin | 63.2% | 63.1% | — | 0.2pp | — |
| Net Margin | 2.2% | -1.7% | — | 3.9pp | — |
| EPS (Diluted) | $0.04 | $-0.05 | — | 179.7% | — |
| Free Cash Flow | $88M | $62M | — | 43.3% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $669M |
| Cost of Revenue | $246M |
| GROSS PROFIT | $423M |
| R&D Expenses | $77M |
| Selling & Marketing | $265M |
| General & Administrative | $45M |
| SG&A Expenses | $311M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $388M |
| Cost & Expenses | $634M |
| OPERATING INCOME | $35M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $19M |
| Other Income/Expenses | -$21M |
| INCOME BEFORE TAX | $14M |
| Income Tax Expense | $14.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $14M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $14M |
| Net Income Deductions | -$54.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $13M |
| D&A | $107M |
| EBIT | $33M |
| EBITDA | $141M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $669M |
| Cost of Revenue | $246M |
| GROSS PROFIT | $423M |
| R&D Expenses | $77M |
| Selling & Marketing | $265M |
| General & Administrative | $45M |
| SG&A Expenses | $311M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $388M |
| Cost & Expenses | $634M |
| OPERATING INCOME | $35M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $19M |
| Other Income/Expenses | -$21M |
| INCOME BEFORE TAX | $14M |
| Income Tax Expense | $14.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $14M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $14M |
| Net Income Deductions | -$54.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $13M |
| D&A | $107M |
| EBIT | $33M |
| EBITDA | $141M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $14M |
| Depreciation & Amortization | $107M |
| Stock-Based Compensation | $27M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $12M |
| Change in Working Capital | -$70M |
| OPERATING CASH FLOW | $90M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | -$1.0B |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $8M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$1.0B |
| Net Debt Issuance | -$408M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $2M |
| NET CASH FROM FINANCING | $1.3B |
| FREE CASH FLOW | $88M |
| Net Change in Cash | $423M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1.2B |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $383M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.7B |
| PP&E (Net) | $143M |
| Goodwill | $1.0B |
| Intangible Assets | $1.7B |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $48M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.9B |
| TOTAL ASSETS | $4.6B |
| Account Payables | $193M |
| Short-Term Debt | $18M |
| Deferred Revenue | $90M |
| Other Current Liabilities | $147M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $603M |
| Long-Term Debt | $1.7B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $200M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2.0B |
| TOTAL LIABILITIES | $2.6B |
| Common Stock | $11.0K |
| Additional Paid-In Capital | $3.0B |
| Retained Earnings | -$1.0B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$9M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2.0B |
| Minority Interest | $196.0K |
| TOTAL EQUITY | $2.0B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $4.6B |
| Total Debt | $1.8B |
| Net Debt | $658M |