| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $625M | $793M | $604M | -21.2% | 3.6% |
| Op. Income | -$128M | $59M | $11M | -318.7% | -1216.3% |
| Gross Margin | 54.9% | 66.6% | 63.1% | -11.6pp | -8.1pp |
| Net Margin | -18.4% | 4.0% | -1.7% | -22.4pp | -16.7pp |
| EPS (Diluted) | $-0.31 | $0.08 | $-0.05 | -468.2% | -555.4% |
| Free Cash Flow | -$34M | $83M | $62M | -140.4% | -154.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $625M |
| Cost of Revenue | $282M |
| GROSS PROFIT | $344M |
| R&D Expenses | $126M |
| Selling & Marketing | $290M |
| General & Administrative | $55M |
| SG&A Expenses | $345M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $472M |
| Cost & Expenses | $753M |
| OPERATING INCOME | -$128M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $32M |
| Other Income/Expenses | -$30M |
| INCOME BEFORE TAX | -$158M |
| Income Tax Expense | -$43M |
| Net Income from Continuing Ops | -$115M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$115M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$115M |
| D&A | $129M |
| EBIT | -$126M |
| EBITDA | $3M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$115M |
| Depreciation & Amortization | $129M |
| Stock-Based Compensation | $45M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $9M |
| Change in Working Capital | -$100M |
| OPERATING CASH FLOW | -$32M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | -$1.0B |
| Purchases of Investments | -$14M |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $504.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$1.1B |
| Net Debt Issuance | -$11M |
| Common Stock Repurchased | -$44M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$11M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$65M |
| FREE CASH FLOW | -$34M |
| Net Change in Cash | -$1.2B |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1.4B |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $684M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2.3B |
| PP&E (Net) | $130M |
| Goodwill | $1.6B |
| Intangible Assets | $2.0B |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $136M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3.9B |
| TOTAL ASSETS | $6.2B |
| Account Payables | $370M |
| Short-Term Debt | $30M |
| Deferred Revenue | $76M |
| Other Current Liabilities | $133M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $785M |
| Long-Term Debt | $3.2B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $114M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $3.4B |
| TOTAL LIABILITIES | $4.2B |
| Common Stock | $11.0K |
| Additional Paid-In Capital | $3.2B |
| Retained Earnings | -$1.1B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$59M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2.0B |
| Minority Interest | $160.0K |
| TOTAL EQUITY | $2.0B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $6.2B |
| Total Debt | $3.3B |
| Net Debt | $1.9B |