| Metric | FY 2020 | Prior Q | FY 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1.5B | — | $994M | — | 46.0% |
| Op. Income | -$62M | — | $194M | — | -131.9% |
| Gross Margin | 61.7% | — | 75.7% | — | -14.0pp |
| Net Margin | -8.6% | — | 12.0% | — | -20.6pp |
| EPS (Diluted) | $-0.58 | — | $0.36 | — | -261.1% |
| Free Cash Flow | $220M | — | $195M | — | 12.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.5B |
| Cost of Revenue | $556M |
| GROSS PROFIT | $896M |
| R&D Expenses | $181M |
| Selling & Marketing | $628M |
| General & Administrative | $66M |
| SG&A Expenses | $694M |
| Other Expenses | $83M |
| Operating Expenses | $958M |
| Cost & Expenses | $1.5B |
| OPERATING INCOME | -$62M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $78M |
| Other Income/Expenses | -$74M |
| INCOME BEFORE TAX | -$136M |
| Income Tax Expense | -$10M |
| Net Income from Continuing Ops | -$126M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$125M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$125M |
| D&A | $255M |
| EBIT | -$58M |
| EBITDA | $197M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$126M |
| Depreciation & Amortization | $255M |
| Stock-Based Compensation | $62M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $99M |
| Change in Working Capital | -$67M |
| OPERATING CASH FLOW | $223M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | -$675M |
| Purchases of Investments | -$2M |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$680M |
| Net Debt Issuance | $407M |
| Common Stock Repurchased | -$2M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$37M |
| NET CASH FROM FINANCING | $378M |
| FREE CASH FLOW | $220M |
| Net Change in Cash | -$79M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $317M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $297M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $663M |
| PP&E (Net) | $113M |
| Goodwill | $250M |
| Intangible Assets | $1.1B |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $43M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.5B |
| TOTAL ASSETS | $2.2B |
| Account Payables | $147M |
| Short-Term Debt | $15M |
| Deferred Revenue | $87M |
| Other Current Liabilities | $270M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $598M |
| Long-Term Debt | $1.6B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $59M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.7B |
| TOTAL LIABILITIES | $2.3B |
| Common Stock | $7.0K |
| Additional Paid-In Capital | $454M |
| Retained Earnings | -$1.0B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $604.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$159M |
| Minority Interest | $309.0K |
| TOTAL EQUITY | -$158M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.2B |
| Total Debt | $1.7B |
| Net Debt | $1.4B |