| Metric | Q4 2021 | Q3 2021 | Q4 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | -$53.0K | — | $0 | — | — |
| Op. Income | -$25M | — | -$14M | — | -79.7% |
| Gross Margin | 100.0% | — | — | — | — |
| Net Margin | 53422.6% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $0.00 | — | $-0.09 | — | 100.0% |
| Free Cash Flow | -$20M | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | -$53.0K |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | -$53.0K |
| R&D Expenses | $17M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $8M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $25M |
| Cost & Expenses | $25M |
| OPERATING INCOME | -$25M |
| Interest Income | $156.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$3M |
| INCOME BEFORE TAX | -$28M |
| Income Tax Expense | $1.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$28M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$28M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$28M |
| D&A | $79.0K |
| EBIT | -$25M |
| EBITDA | -$25M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$28M |
| Depreciation & Amortization | $343.0K |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $5M |
| Change in Working Capital | -$685.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$20M |
| Capital Expenditure | -$9.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $8M |
| NET CASH FROM INVESTING | $8M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$906.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$906.0K |
| FREE CASH FLOW | -$20M |
| Net Change in Cash | -$60M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $47M |
| Short-Term Investments | $48M |
| Net Receivables | $506.0K |
| Inventory | $2M |
| Other Current Assets | $120.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $99M |
| PP&E (Net) | $1M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $15M |
| Long-Term Investments | $8M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $113.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $24M |
| TOTAL ASSETS | $123M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | -$508.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $14M |
| Long-Term Debt | $322M |
| Deferred Revenue NC | $4M |
| Deferred Tax Liabilities | -$4M |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $323M |
| TOTAL LIABILITIES | $336M |
| Common Stock | $40.0K |
| Additional Paid-In Capital | $12M |
| Retained Earnings | -$235M |
| Treasury Stock | -$2M |
| Accum. Other Comp. Income | $12M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$213M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$213M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $123M |
| Total Debt | $325M |
| Net Debt | $279M |