| Metric | FY 2022 | Prior Q | FY 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $323.0K | — | $2.0K | — | 16050.0% |
| Op. Income | -$45M | — | -$51M | — | 11.4% |
| Gross Margin | 100.0% | — | 100.0% | — | 0.0pp |
| Net Margin | -74554.5% | — | -4739850.0% | — | 4665295.5pp |
| EPS (Diluted) | $-61.60 | — | $-23.45 | — | -162.7% |
| Free Cash Flow | -$43M | — | -$43M | — | 0.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $323.0K |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $323.0K |
| R&D Expenses | $35M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $10M |
| SG&A Expenses | $10M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $45M |
| Cost & Expenses | $45M |
| OPERATING INCOME | -$45M |
| Interest Income | $431.0K |
| Interest Expense | $93.0K |
| Other Income/Expenses | -$196M |
| INCOME BEFORE TAX | -$241M |
| Income Tax Expense | $1.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$241M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$241M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$241M |
| D&A | $182.0K |
| EBIT | -$44M |
| EBITDA | -$44M |
| EPS | -$62 |
| EPS Diluted | -$62 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$241M |
| Depreciation & Amortization | $775.0K |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $190M |
| Change in Working Capital | $4M |
| OPERATING CASH FLOW | -$43M |
| Capital Expenditure | -$367.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $29M |
| NET CASH FROM INVESTING | $29M |
| Net Debt Issuance | -$593.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$93.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$294.0K |
| FREE CASH FLOW | -$43M |
| Net Change in Cash | -$14M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $33M |
| Short-Term Investments | $22M |
| Net Receivables | $547.0K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $56M |
| PP&E (Net) | $1M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $15M |
| Long-Term Investments | $4M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $124.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $21M |
| TOTAL ASSETS | $76M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $68.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $12M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $512M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $512M |
| TOTAL LIABILITIES | $525M |
| Common Stock | $41.0K |
| Additional Paid-In Capital | $12M |
| Retained Earnings | -$475M |
| Treasury Stock | -$68.0K |
| Accum. Other Comp. Income | $3M |
| Other Equity | $11M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$448M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$448M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $76M |
| Total Debt | $991.0K |
| Net Debt | -$32M |