| Metric | FY 2020 | Prior Q | FY 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $2M | — | $0 | — | — |
| Op. Income | -$41M | — | -$25M | — | -64.2% |
| Gross Margin | 100.0% | — | — | — | — |
| Net Margin | -4070.7% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $-20.70 | — | $-0.53 | — | -3805.7% |
| Free Cash Flow | -$36M | — | -$23M | — | -57.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2M |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $31M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $11M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $42M |
| Cost & Expenses | $42M |
| OPERATING INCOME | -$41M |
| Interest Income | $330.0K |
| Interest Expense | $72.0K |
| Other Income/Expenses | -$34M |
| INCOME BEFORE TAX | -$75M |
| Income Tax Expense | -$85.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$75M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$75M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$75M |
| D&A | $137.0K |
| EBIT | -$41M |
| EBITDA | -$41M |
| EPS | -$21 |
| EPS Diluted | -$21 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$75M |
| Depreciation & Amortization | $4M |
| Stock-Based Compensation | $5M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $31M |
| Change in Working Capital | -$940.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$36M |
| Capital Expenditure | -$144.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $2M |
| NET CASH FROM INVESTING | $2M |
| Net Debt Issuance | -$472.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$72.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $126M |
| FREE CASH FLOW | -$36M |
| Net Change in Cash | $92M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $131M |
| Short-Term Investments | $24M |
| Net Receivables | $415.0K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $122.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $157M |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $10M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $13M |
| TOTAL ASSETS | $170M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $4M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $7M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $12M |
| Long-Term Debt | $285M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $286M |
| TOTAL LIABILITIES | $298M |
| Common Stock | $39.0K |
| Additional Paid-In Capital | $12M |
| Retained Earnings | -$142M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $5M |
| Other Equity | -$3M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$128M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$128M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $170M |
| Total Debt | $290M |
| Net Debt | $159M |