| Metric | Q3 2025 | Q2 2025 | Q3 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $35M | $34M | $32M | 3.4% | 12.2% |
| Op. Income | -$2M | -$3M | -$25M | 36.2% | 91.9% |
| Gross Margin | 66.0% | 66.8% | 66.7% | -0.8pp | -0.7pp |
| Net Margin | 7.7% | 4.3% | -76.6% | 3.5pp | 84.3pp |
| EPS (Diluted) | $0.03 | $0.01 | $-0.26 | 89.2% | 110.8% |
| Free Cash Flow | -$12M | -$4M | -$17M | -189.8% | 28.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $35M |
| Cost of Revenue | $12M |
| GROSS PROFIT | $23M |
| R&D Expenses | $14M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $12M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $25M |
| Cost & Expenses | $37M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $16.0K |
| Other Income/Expenses | $5M |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $107.1K |
| NET INCOME | $3M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $4M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $3M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$20.0K |
| Other Non-Cash Items | $3M |
| Change in Working Capital | -$6M |
| OPERATING CASH FLOW | $724.1K |
| Capital Expenditure | -$13M |
| Acquisitions (Net) | $4.0K |
| Purchases of Investments | -$76M |
| Sales/Maturities of Investments | $120M |
| Other Investing Activities | -$2.1K |
| NET CASH FROM INVESTING | $30M |
| Net Debt Issuance | $12M |
| Common Stock Repurchased | -$5M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $8M |
| FREE CASH FLOW | -$12M |
| Net Change in Cash | $39M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $80M |
| Short-Term Investments | $90M |
| Net Receivables | $25M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $16M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $211M |
| PP&E (Net) | $79M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $222.0K |
| Long-Term Investments | $238M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $182M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $499M |
| TOTAL ASSETS | $710M |
| Account Payables | $11M |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $8M |
| Other Current Liabilities | $27M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $49M |
| Long-Term Debt | $74M |
| Deferred Revenue NC | $20M |
| Deferred Tax Liabilities | $31.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $5.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $95M |
| TOTAL LIABILITIES | $143M |
| Common Stock | $47.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.1B |
| Retained Earnings | -$482M |
| Treasury Stock | -$86M |
| Accum. Other Comp. Income | -$11M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $567M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $567M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $710M |
| Total Debt | $76M |
| Net Debt | -$4M |