| Metric | Q3 2022 | Q2 2022 | Q3 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $3.3B | $3.1B | — | 5.0% | — |
| Op. Income | $693M | $649M | — | 6.8% | — |
| Gross Margin | 32.2% | 32.0% | — | 0.2pp | — |
| Net Margin | 15.1% | 15.1% | — | 0.0pp | — |
| EPS (Diluted) | $0.40 | $0.38 | — | 5.3% | — |
| Free Cash Flow | $455M | $451M | — | 0.8% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3.3B |
| Cost of Revenue | $2.2B |
| GROSS PROFIT | $1.1B |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $367M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $367M |
| Cost & Expenses | $2.6B |
| OPERATING INCOME | $693M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $33M |
| Other Income/Expenses | -$42M |
| INCOME BEFORE TAX | $651M |
| Income Tax Expense | $150M |
| Net Income from Continuing Ops | $501M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $497M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $497M |
| D&A | $103M |
| EBIT | $684M |
| EBITDA | $786M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3.3B |
| Cost of Revenue | $2.2B |
| GROSS PROFIT | $1.1B |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $367M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $367M |
| Cost & Expenses | $2.6B |
| OPERATING INCOME | $693M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $33M |
| Other Income/Expenses | -$42M |
| INCOME BEFORE TAX | $651M |
| Income Tax Expense | $150M |
| Net Income from Continuing Ops | $501M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $497M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $497M |
| D&A | $103M |
| EBIT | $684M |
| EBITDA | $786M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $497M |
| Depreciation & Amortization | $103M |
| Stock-Based Compensation | $24M |
| Deferred Income Tax | -$900.0K |
| Other Non-Cash Items | $4M |
| Change in Working Capital | -$50M |
| OPERATING CASH FLOW | $576M |
| Capital Expenditure | -$121M |
| Acquisitions (Net) | -$214M |
| Purchases of Investments | -$101M |
| Sales/Maturities of Investments | $153M |
| Other Investing Activities | $10M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$273M |
| Net Debt Issuance | -$45M |
| Common Stock Repurchased | -$170M |
| Common Dividends Paid | -$119M |
| Other Financing Activities | -$400.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$263M |
| FREE CASH FLOW | $455M |
| Net Change in Cash | -$26M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1.2B |
| Short-Term Investments | $63M |
| Net Receivables | $2.6B |
| Inventory | $2.1B |
| Other Current Assets | $355M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $6.3B |
| PP&E (Net) | $1.2B |
| Goodwill | $6.3B |
| Intangible Assets | $754M |
| Long-Term Investments | $50M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $463M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $8.8B |
| TOTAL ASSETS | $15.1B |
| Account Payables | $1.4B |
| Short-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $765M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2.7B |
| Long-Term Debt | $4.8B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $442M |
| Other Non-Current Liabilities | $601M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $5.8B |
| TOTAL LIABILITIES | $8.4B |
| Common Stock | $600.0K |
| Additional Paid-In Capital | $2.6B |
| Retained Earnings | $4.8B |
| Treasury Stock | -$98M |
| Accum. Other Comp. Income | -$672M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $6.6B |
| Minority Interest | $78M |
| TOTAL EQUITY | $6.6B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $15.1B |
| Total Debt | $4.8B |
| Net Debt | $3.6B |