| Metric | Q2 2022 | Q1 2022 | Q2 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $123.0K | $104.0K | $151.0K | 18.3% | -18.6% |
| Op. Income | -$4M | -$6M | -$5M | 24.9% | 7.1% |
| Gross Margin | 49.6% | 51.0% | 76.3% | -1.4pp | -26.7pp |
| Net Margin | -3355.3% | -5245.2% | -4198.8% | 1889.9pp | 843.5pp |
| EPS (Diluted) | $-0.25 | $-0.35 | $-0.54 | 28.6% | 53.7% |
| Free Cash Flow | -$3M | -$3M | -$721.0K | 18.4% | -246.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $123.0K |
| Cost of Revenue | $62.0K |
| GROSS PROFIT | $61.0K |
| R&D Expenses | $3M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $72.0K |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $4M |
| OPERATING INCOME | -$4M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $41.0K |
| Other Income/Expenses | $88.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$4M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$4M |
| D&A | $4M |
| EBIT | -$4M |
| EBITDA | $57.0K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$4M |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$103.0K |
| Change in Working Capital | -$365.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$3M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | -$3M |
| Net Change in Cash | -$3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $8M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $50.0K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $9M |
| PP&E (Net) | $158.0K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $4M |
| Long-Term Investments | $26.0K |
| Tax Assets | -$26.0K |
| Other Non-Current Assets | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $7M |
| TOTAL ASSETS | $16M |
| Account Payables | $394.0K |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $498.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $5M |
| Long-Term Debt | $67.0K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $198.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $5M |
| Common Stock | $16.0K |
| Additional Paid-In Capital | $145M |
| Retained Earnings | -$134M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $11M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $11M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $16M |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | -$6M |