| Metric | FY 2007 | Prior Q | FY 2006 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $10M | — | $609.0K | — | 1479.6% |
| Op. Income | -$2M | — | -$2M | — | -17.8% |
| Gross Margin | 18.5% | — | 100.0% | — | -81.5pp |
| Net Margin | -152.4% | — | -324.8% | — | 172.4pp |
| EPS (Diluted) | $-1629028.22 | — | $-494617.00 | — | -229.4% |
| Free Cash Flow | $237.6K | — | -$36.3K | — | 755.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $10M |
| Cost of Revenue | $8M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $7M |
| Operating Expenses | $10M |
| Cost & Expenses | $12M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $82.5K |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$12M |
| INCOME BEFORE TAX | -$15M |
| Income Tax Expense | -$132.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$15M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$15M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$15M |
| D&A | $508.8K |
| EBIT | -$8M |
| EBITDA | -$8M |
| EPS | -$2M |
| EPS Diluted | -$2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$15M |
| Depreciation & Amortization | $508.8K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $13M |
| Change in Working Capital | $2M |
| OPERATING CASH FLOW | $333.6K |
| Capital Expenditure | -$96.0K |
| Acquisitions (Net) | $609.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $513.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | $513.0K |
| Net Debt Issuance | $1M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $1M |
| FREE CASH FLOW | $237.6K |
| Net Change in Cash | $2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $2M |
| Short-Term Investments | $2M |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $2M |
| Other Current Assets | $135.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $9M |
| PP&E (Net) | $1M |
| Goodwill | $10M |
| Intangible Assets | $4M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | -$239.0K |
| Other Non-Current Assets | $239.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $16M |
| TOTAL ASSETS | $24M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $6M |
| Long-Term Debt | $21M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $649.2K |
| Other Non-Current Liabilities | $14M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $36M |
| TOTAL LIABILITIES | $41M |
| Common Stock | $29.8K |
| Additional Paid-In Capital | $497.1K |
| Retained Earnings | -$19M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $1M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$17M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$17M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $24M |
| Total Debt | $23M |
| Net Debt | $21M |