| Metric | FY 2005 | Prior Q | FY 2004 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $29.8K | — | — | — | — |
| Op. Income | -$605.0K | — | — | — | — |
| Gross Margin | -986.4% | — | — | — | — |
| Net Margin | -5703.7% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $-0.29 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | -$5M | — | -$898.3K | — | -471.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $29.8K |
| Cost of Revenue | $323.5K |
| GROSS PROFIT | -$294.0K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $386.0K |
| General & Administrative | $153.0K |
| SG&A Expenses | $539.1K |
| Other Expenses | -$717.0K |
| Operating Expenses | -$178.0K |
| Cost & Expenses | -$178.0K |
| OPERATING INCOME | -$605.0K |
| Interest Income | $21.9K |
| Interest Expense | $323.7K |
| Other Income/Expenses | $605.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $208.2K |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | -$2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$2M |
| D&A | $12.4K |
| EBIT | $208.2K |
| EBITDA | $220.6K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$2M |
| Depreciation & Amortization | $12.4K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $902.6K |
| Change in Working Capital | -$4M |
| OPERATING CASH FLOW | -$5M |
| Capital Expenditure | -$9.1K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$25.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$34.1K |
| Net Debt Issuance | $5M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $5M |
| FREE CASH FLOW | -$5M |
| Net Change in Cash | $204.2K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $204.2K |
| Short-Term Investments | $6M |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $217.8K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $9M |
| PP&E (Net) | $8.1K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $21.9K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $9M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $9M |
| TOTAL ASSETS | $18M |
| Account Payables | $124.8K |
| Short-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue | -$40.3K |
| Other Current Liabilities | $70.5K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3M |
| Long-Term Debt | $15M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $610.6K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $16M |
| TOTAL LIABILITIES | $19M |
| Common Stock | $157.2K |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$2M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$2M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$2M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $18M |
| Total Debt | $19M |
| Net Debt | $18M |