| Metric | Q3 2025 | Q2 2025 | Q3 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $165M | $173M | $150M | -4.9% | 9.7% |
| Op. Income | -$11M | -$6M | -$11M | -80.4% | -1.5% |
| Gross Margin | 21.4% | 23.1% | 23.7% | -1.7pp | -2.3pp |
| Net Margin | -6.6% | -3.8% | -7.5% | -2.7pp | 0.9pp |
| EPS (Diluted) | $-0.37 | $-0.23 | $-0.39 | -60.9% | 5.1% |
| Free Cash Flow | -$1M | $7M | $20M | -116.0% | -105.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $165M |
| Cost of Revenue | $129M |
| GROSS PROFIT | $35M |
| R&D Expenses | $23M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $22M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $46M |
| Cost & Expenses | $175M |
| OPERATING INCOME | -$11M |
| Interest Income | $927.0K |
| Interest Expense | $596.0K |
| Other Income/Expenses | $511.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$10M |
| Income Tax Expense | $660.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$11M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$11M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$11M |
| D&A | $18M |
| EBIT | -$9M |
| EBITDA | $9M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$11M |
| Depreciation & Amortization | $18M |
| Stock-Based Compensation | $7M |
| Deferred Income Tax | -$996.0K |
| Other Non-Cash Items | -$285.0K |
| Change in Working Capital | -$6M |
| OPERATING CASH FLOW | $7M |
| Capital Expenditure | -$8M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $358.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$8M |
| Net Debt Issuance | -$3M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$9M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$13M |
| FREE CASH FLOW | -$1M |
| Net Change in Cash | -$13M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $169M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $30M |
| Inventory | $188M |
| Other Current Assets | $207.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $399M |
| PP&E (Net) | $342M |
| Goodwill | $269.0K |
| Intangible Assets | $812.0K |
| Long-Term Investments | $354M |
| Tax Assets | $524.0K |
| Other Non-Current Assets | $19M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $717M |
| TOTAL ASSETS | $1.1B |
| Account Payables | $51M |
| Short-Term Debt | $12M |
| Deferred Revenue | $19M |
| Other Current Liabilities | $17M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $155M |
| Long-Term Debt | $18M |
| Deferred Revenue NC | $8M |
| Deferred Tax Liabilities | $26M |
| Other Non-Current Liabilities | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $75M |
| TOTAL LIABILITIES | $230M |
| Common Stock | $74.0K |
| Additional Paid-In Capital | $368M |
| Retained Earnings | $611M |
| Treasury Stock | -$79M |
| Accum. Other Comp. Income | -$14M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $886M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $886M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.1B |
| Total Debt | $55M |
| Net Debt | -$115M |