| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $0 | $0 | $0 | — | — |
| Op. Income | -$694.8K | -$151.4K | -$715 | -358.8% | -97071.5% |
| EPS (Diluted) | $-0.06 | $-0.02 | $-0.00 | -198.4% | -56600.0% |
| Free Cash Flow | -$751.0K | $4.2K | -$715 | -17828.1% | -104929.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $0 |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $0 |
| R&D Expenses | $98.4K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $596.3K |
| SG&A Expenses | $596.3K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $694.8K |
| Cost & Expenses | $694.8K |
| OPERATING INCOME | -$694.8K |
| Interest Income | $774 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $91.1K |
| INCOME BEFORE TAX | -$603.6K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$603.6K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$603.6K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$603.6K |
| D&A | $0 |
| EBIT | -$694.8K |
| EBITDA | -$694.8K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$603.6K |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $29.7K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$881.4K |
| Change in Working Capital | $963.3K |
| OPERATING CASH FLOW | -$492.1K |
| Capital Expenditure | -$258.9K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$258.9K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$45.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $161.9K |
| FREE CASH FLOW | -$751.0K |
| Net Change in Cash | -$589.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $6M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $662.5K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $7M |
| PP&E (Net) | $1M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $14.8K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $521.4K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2M |
| TOTAL ASSETS | $9M |
| Account Payables | $21.8K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $358.4K |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $576.8K |
| TOTAL LIABILITIES | $935.2K |
| Common Stock | $1.1K |
| Additional Paid-In Capital | $9M |
| Retained Earnings | -$834.6K |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $8M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $8M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $9M |
| Total Debt | $730.0K |
| Net Debt | -$5M |