| Metric | FY 2023 | Prior Q | FY 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $0 | — | $0 | — | — |
| Op. Income | -$158M | — | -$114M | — | -38.9% |
| EPS (Diluted) | $-2.99 | — | $-14.93 | — | 80.0% |
| Free Cash Flow | -$134M | — | -$110M | — | -22.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $0 |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $0 |
| R&D Expenses | $138M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $20M |
| SG&A Expenses | $20M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $158M |
| Cost & Expenses | $158M |
| OPERATING INCOME | -$158M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | -$155M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$155M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$155M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$155M |
| D&A | $1M |
| EBIT | -$158M |
| EBITDA | -$157M |
| EPS | -$3 |
| EPS Diluted | -$3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$155M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $9M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $3M |
| Change in Working Capital | $12M |
| OPERATING CASH FLOW | -$130M |
| Capital Expenditure | -$4M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$11M |
| Sales/Maturities of Investments | $76M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $60M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$96.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $90M |
| FREE CASH FLOW | -$134M |
| Net Change in Cash | $20M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $46M |
| Short-Term Investments | $3M |
| Net Receivables | $722.0K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $208.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $53M |
| PP&E (Net) | $35M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $36M |
| TOTAL ASSETS | $90M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $6M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $21M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $377M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $408M |
| TOTAL LIABILITIES | $429M |
| Common Stock | $1.0K |
| Additional Paid-In Capital | $25M |
| Retained Earnings | -$364M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $2.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$339M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$339M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $90M |
| Total Debt | $33M |
| Net Debt | -$13M |