| Metric | Q3 2025 | Q2 2025 | Q3 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $26M | $24M | $23M | 9.8% | 13.6% |
| Op. Income | $2M | -$407.0K | -$217.0K | 628.3% | 1090.8% |
| Gross Margin | 68.3% | 72.1% | 70.4% | -3.8pp | -2.1pp |
| Net Margin | 10.7% | -7.0% | -1.1% | 17.7pp | 11.7pp |
| EPS (Diluted) | $0.07 | $-0.04 | $-0.01 | 255.1% | 1153.2% |
| Free Cash Flow | $4M | $4M | $2M | 9.2% | 171.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $26M |
| Cost of Revenue | $8M |
| GROSS PROFIT | $18M |
| R&D Expenses | $5M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $10M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $16M |
| Cost & Expenses | $24M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $676.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $869.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $195.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $835.0K |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $4M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $26M |
| Cost of Revenue | $8M |
| GROSS PROFIT | $18M |
| R&D Expenses | $5M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $10M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $16M |
| Cost & Expenses | $24M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $676.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $869.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $195.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $835.0K |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $4M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $3M |
| Depreciation & Amortization | $835.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | -$959.5K |
| OPERATING CASH FLOW | $4M |
| Capital Expenditure | -$132.7K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$67M |
| Sales/Maturities of Investments | $55M |
| Other Investing Activities | $18.5K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$12M |
| Net Debt Issuance | -$1M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $5M |
| FREE CASH FLOW | $4M |
| Net Change in Cash | -$3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $25M |
| Short-Term Investments | $56M |
| Net Receivables | $21M |
| Inventory | $14M |
| Other Current Assets | $12M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $128M |
| PP&E (Net) | $11M |
| Goodwill | $32M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $329.0K |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $949.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $44M |
| TOTAL ASSETS | $172M |
| Account Payables | $7M |
| Short-Term Debt | $1M |
| Deferred Revenue | $22M |
| Other Current Liabilities | $11M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $51M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $5M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $847.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $11M |
| TOTAL LIABILITIES | $62M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $0 |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $110M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $110M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $110M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $172M |
| Total Debt | $6M |
| Net Debt | -$18M |