| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | -$44.0K | — | $47.0K | — | -193.6% |
| Op. Income | -$85M | — | -$96M | — | 11.6% |
| Gross Margin | 100.0% | — | 100.0% | — | 0.0pp |
| Net Margin | 202856.8% | — | -201802.1% | — | 404658.9pp |
| EPS (Diluted) | $-0.51 | — | $-0.66 | — | 22.7% |
| Free Cash Flow | -$54M | — | -$64M | — | 15.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | -$44.0K |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | -$44.0K |
| R&D Expenses | $55M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $17M |
| SG&A Expenses | $17M |
| Other Expenses | $13M |
| Operating Expenses | $85M |
| Cost & Expenses | $85M |
| OPERATING INCOME | -$85M |
| Interest Income | $6M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$4M |
| INCOME BEFORE TAX | -$89M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$89M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$89M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$89M |
| D&A | $3M |
| EBIT | -$72M |
| EBITDA | -$68M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$89M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $15M |
| Deferred Income Tax | $20M |
| Other Non-Cash Items | $75.0K |
| Change in Working Capital | -$3M |
| OPERATING CASH FLOW | -$54M |
| Capital Expenditure | -$181.0K |
| Acquisitions (Net) | -$68M |
| Purchases of Investments | -$69M |
| Sales/Maturities of Investments | $136M |
| Other Investing Activities | $68M |
| NET CASH FROM INVESTING | $67M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $155.0K |
| FREE CASH FLOW | -$54M |
| Net Change in Cash | $14M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $83M |
| Short-Term Investments | $366M |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $10M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $459M |
| PP&E (Net) | $163M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $4M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $17M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $184M |
| TOTAL ASSETS | $643M |
| Account Payables | $6M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $86.0K |
| Other Current Liabilities | $13M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $37M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $94M |
| TOTAL LIABILITIES | $131M |
| Common Stock | $169.0K |
| Additional Paid-In Capital | $2.1B |
| Retained Earnings | -$1.6B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$955.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $512M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $512M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $643M |
| Total Debt | $95M |
| Net Debt | $12M |