| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $60M | $56M | $45M | 8.0% | 33.9% |
| Op. Income | -$17M | -$18M | -$13M | 7.7% | -28.9% |
| Gross Margin | 53.6% | 51.6% | 55.4% | 1.9pp | -1.8pp |
| Net Margin | -28.3% | -8.8% | -29.9% | -19.4pp | 1.7pp |
| EPS (Diluted) | $-0.18 | $-0.05 | $-0.15 | -235.8% | -20.0% |
| Free Cash Flow | -$10M | -$14M | -$9M | 28.9% | -14.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $60M |
| Cost of Revenue | $28M |
| GROSS PROFIT | $32M |
| R&D Expenses | $21M |
| Selling & Marketing | $11M |
| General & Administrative | $17M |
| SG&A Expenses | $28M |
| Other Expenses | $360.0K |
| Operating Expenses | $49M |
| Cost & Expenses | $77M |
| OPERATING INCOME | -$17M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$7.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$17M |
| Income Tax Expense | $196.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$17M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$17M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$17M |
| D&A | $3M |
| EBIT | -$15M |
| EBITDA | -$12M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$17M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $47.0K |
| Other Non-Cash Items | $11M |
| Change in Working Capital | -$6M |
| OPERATING CASH FLOW | -$10M |
| Capital Expenditure | -$229.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$21M |
| Sales/Maturities of Investments | $38M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $16M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$568.0K |
| FREE CASH FLOW | -$10M |
| Net Change in Cash | $6M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $114M |
| Short-Term Investments | $71M |
| Net Receivables | $28M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $23M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $237M |
| PP&E (Net) | $28M |
| Goodwill | $148M |
| Intangible Assets | $41M |
| Long-Term Investments | $700.0K |
| Tax Assets | $2M |
| Other Non-Current Assets | $26M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $246M |
| TOTAL ASSETS | $482M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $7M |
| Deferred Revenue | $10M |
| Other Current Liabilities | $11M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $42M |
| Long-Term Debt | $96M |
| Deferred Revenue NC | $14M |
| Deferred Tax Liabilities | $2M |
| Other Non-Current Liabilities | -$15M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $112M |
| TOTAL LIABILITIES | $154M |
| Common Stock | $93.0K |
| Additional Paid-In Capital | $717M |
| Retained Earnings | -$389M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $328M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $328M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $482M |
| Total Debt | $122M |
| Net Debt | $8M |