| Metric | FY 2010 | Prior Q | FY 2009 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $3.8B | — | $3.4B | — | 12.7% |
| Op. Income | $472M | — | $267M | — | 76.4% |
| Gross Margin | 74.8% | — | 79.0% | — | -4.2pp |
| Net Margin | 6.6% | — | 3.6% | — | 3.0pp |
| EPS (Diluted) | $1.71 | — | $0.84 | — | 103.6% |
| Free Cash Flow | $371M | — | -$133M | — | 378.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3.8B |
| Cost of Revenue | $966M |
| GROSS PROFIT | $2.9B |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $154M |
| General & Administrative | $1.1B |
| SG&A Expenses | $1.2B |
| Other Expenses | $431M |
| Operating Expenses | $1.7B |
| Cost & Expenses | $2.6B |
| OPERATING INCOME | $472M |
| Interest Income | $36M |
| Interest Expense | $108M |
| Other Income/Expenses | -$65M |
| INCOME BEFORE TAX | $406M |
| Income Tax Expense | $155M |
| Net Income from Continuing Ops | $251M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | -$100.0K |
| NET INCOME | $251M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $251M |
| D&A | $231M |
| EBIT | $508M |
| EBITDA | $739M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3.8B |
| Cost of Revenue | $966M |
| GROSS PROFIT | $2.9B |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $154M |
| General & Administrative | $1.1B |
| SG&A Expenses | $1.2B |
| Other Expenses | $431M |
| Operating Expenses | $1.7B |
| Cost & Expenses | $2.6B |
| OPERATING INCOME | $472M |
| Interest Income | $36M |
| Interest Expense | $108M |
| Other Income/Expenses | -$65M |
| INCOME BEFORE TAX | $406M |
| Income Tax Expense | $155M |
| Net Income from Continuing Ops | $251M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | -$100.0K |
| NET INCOME | $251M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $251M |
| D&A | $231M |
| EBIT | $508M |
| EBITDA | $739M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $251M |
| Depreciation & Amortization | $231M |
| Stock-Based Compensation | $14M |
| Deferred Income Tax | $145M |
| Other Non-Cash Items | -$1M |
| Change in Working Capital | -$86M |
| OPERATING CASH FLOW | $554M |
| Capital Expenditure | -$183M |
| Acquisitions (Net) | $7M |
| Purchases of Investments | -$1.0B |
| Sales/Maturities of Investments | $931M |
| Other Investing Activities | -$28M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$295M |
| Net Debt Issuance | -$321M |
| Common Stock Repurchased | -$45M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$4M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$333M |
| FREE CASH FLOW | $371M |
| Net Change in Cash | -$75M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1.2B |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $120M |
| Inventory | $45M |
| Other Current Assets | $143M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.7B |
| PP&E (Net) | $3.1B |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $280M |
| Other Non-Current Assets | -$42M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3.4B |
| TOTAL ASSETS | $5.0B |
| Account Payables | $60M |
| Short-Term Debt | $221M |
| Deferred Revenue | $404M |
| Other Current Liabilities | $266M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.4B |
| Long-Term Debt | $1.3B |
| Deferred Revenue NC | $404M |
| Deferred Tax Liabilities | $280M |
| Other Non-Current Liabilities | $490M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2.5B |
| TOTAL LIABILITIES | $3.9B |
| Common Stock | $37M |
| Additional Paid-In Capital | $816M |
| Retained Earnings | $566M |
| Treasury Stock | -$46M |
| Accum. Other Comp. Income | -$267M |
| Other Equity | -$400.0K |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.1B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.1B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $5.0B |
| Total Debt | $1.3B |
| Net Debt | $105M |