| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $439M | $362M | $346M | 21.4% | 27.1% |
| Op. Income | -$32M | -$52M | -$36M | 37.6% | 10.9% |
| Gross Margin | 9.8% | 9.9% | 12.1% | -0.1pp | -2.3pp |
| Net Margin | -8.5% | -15.8% | -11.8% | 7.3pp | 3.3pp |
| EPS (Diluted) | $-0.20 | $-0.31 | $-0.23 | 35.5% | 13.0% |
| Free Cash Flow | $78M | -$156M | -$17M | 150.0% | 570.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $439M |
| Cost of Revenue | $396M |
| GROSS PROFIT | $43M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $70M |
| Other Expenses | $5M |
| Operating Expenses | $75M |
| Cost & Expenses | $472M |
| OPERATING INCOME | -$32M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $5M |
| Other Income/Expenses | -$5M |
| INCOME BEFORE TAX | -$37M |
| Income Tax Expense | $1.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$37M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$37M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$37M |
| D&A | $5M |
| EBIT | -$32M |
| EBITDA | -$27M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$37M |
| Depreciation & Amortization | $5M |
| Stock-Based Compensation | $22M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $672.0K |
| Change in Working Capital | $95M |
| OPERATING CASH FLOW | $85M |
| Capital Expenditure | -$7M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$104M |
| Sales/Maturities of Investments | $1M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$110M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $30.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $30.0K |
| FREE CASH FLOW | $78M |
| Net Change in Cash | -$25M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $384M |
| Short-Term Investments | $103M |
| Net Receivables | $125M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $58M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $671M |
| PP&E (Net) | $45M |
| Goodwill | $35M |
| Intangible Assets | $5M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $6M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $91M |
| TOTAL ASSETS | $762M |
| Account Payables | $209M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $141M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $374M |
| Long-Term Debt | $161M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $164M |
| TOTAL LIABILITIES | $538M |
| Common Stock | $188.0K |
| Additional Paid-In Capital | $992M |
| Retained Earnings | -$770M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $223M |
| Minority Interest | $1M |
| TOTAL EQUITY | $224M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $762M |
| Total Debt | $164M |
| Net Debt | -$221M |