| Metric | Q4 2020 | Q3 2020 | Q4 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $247M | $201M | $461M | 22.7% | -46.5% |
| Op. Income | -$24M | -$33M | $93M | 28.5% | -125.5% |
| Gross Margin | 7.7% | -24.7% | 30.3% | 32.4pp | -22.6pp |
| Net Margin | -11.7% | -14.5% | 13.1% | 2.8pp | -24.8pp |
| EPS (Diluted) | $-1.79 | $-1.82 | $3.72 | 1.6% | -148.1% |
| Free Cash Flow | -$125M | -$31M | -$36M | -304.9% | -248.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $247M |
| Cost of Revenue | $228M |
| GROSS PROFIT | $19M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $8M |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $34M |
| Operating Expenses | $43M |
| Cost & Expenses | $270M |
| OPERATING INCOME | -$24M |
| Interest Income | $913.0K |
| Interest Expense | $16M |
| Other Income/Expenses | -$16M |
| INCOME BEFORE TAX | -$39M |
| Income Tax Expense | -$10M |
| Net Income from Continuing Ops | -$29M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$29M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$29M |
| D&A | $44M |
| EBIT | -$23M |
| EBITDA | $21M |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$29M |
| Depreciation & Amortization | $44M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $30M |
| Change in Working Capital | -$88M |
| OPERATING CASH FLOW | -$42M |
| Capital Expenditure | -$83M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$175M |
| Sales/Maturities of Investments | $83M |
| Other Investing Activities | $18M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$157M |
| Net Debt Issuance | $84M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$588.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $84M |
| FREE CASH FLOW | -$125M |
| Net Change in Cash | -$115M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $153M |
| Short-Term Investments | $532M |
| Net Receivables | $192M |
| Inventory | $24M |
| Other Current Assets | $18M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $944M |
| PP&E (Net) | $2.2B |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $149M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.3B |
| TOTAL ASSETS | $3.3B |
| Account Payables | $34M |
| Short-Term Debt | $217M |
| Deferred Revenue | $308M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $689M |
| Long-Term Debt | $1.4B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $302M |
| Other Non-Current Liabilities | $24M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.9B |
| TOTAL LIABILITIES | $2.6B |
| Common Stock | $23.0K |
| Additional Paid-In Capital | $330M |
| Retained Earnings | $1.0B |
| Treasury Stock | -$646M |
| Accum. Other Comp. Income | -$27.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $699M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $699M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.3B |
| Total Debt | $1.8B |
| Net Debt | $1.6B |