| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $684M | $650M | $630M | 5.3% | 8.6% |
| Op. Income | $133M | $95M | $26M | 40.7% | 410.6% |
| Gross Margin | 26.9% | 23.2% | 12.7% | 3.7pp | 14.1pp |
| Net Margin | 12.9% | 8.6% | 0.7% | 4.3pp | 12.2pp |
| EPS (Diluted) | $4.80 | $3.09 | $0.24 | 55.3% | 1900.0% |
| Free Cash Flow | -$22M | $86M | -$82M | -125.5% | 73.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $684M |
| Cost of Revenue | $500M |
| GROSS PROFIT | $184M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $30M |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $30M |
| Other Expenses | $20M |
| Operating Expenses | $50M |
| Cost & Expenses | $550M |
| OPERATING INCOME | $133M |
| Interest Income | $12M |
| Interest Expense | $29M |
| Other Income/Expenses | -$17M |
| INCOME BEFORE TAX | $116M |
| Income Tax Expense | $28M |
| Net Income from Continuing Ops | $88M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $88M |
| Net Income Deductions | -$1.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $85M |
| D&A | $54M |
| EBIT | $145M |
| EBITDA | $199M |
| EPS | $5 |
| EPS Diluted | $5 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $684M |
| Cost of Revenue | $500M |
| GROSS PROFIT | $184M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $30M |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $30M |
| Other Expenses | $20M |
| Operating Expenses | $50M |
| Cost & Expenses | $550M |
| OPERATING INCOME | $133M |
| Interest Income | $12M |
| Interest Expense | $29M |
| Other Income/Expenses | -$17M |
| INCOME BEFORE TAX | $116M |
| Income Tax Expense | $28M |
| Net Income from Continuing Ops | $88M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $88M |
| Net Income Deductions | -$1.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $85M |
| D&A | $54M |
| EBIT | $145M |
| EBITDA | $199M |
| EPS | $5 |
| EPS Diluted | $5 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $88M |
| Depreciation & Amortization | $54M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $23M |
| Change in Working Capital | -$34M |
| OPERATING CASH FLOW | $131M |
| Capital Expenditure | -$153M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$345M |
| Sales/Maturities of Investments | $214M |
| Other Investing Activities | -$120M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$404M |
| Net Debt Issuance | $51M |
| Common Stock Repurchased | -$3M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $58M |
| NET CASH FROM FINANCING | $106M |
| FREE CASH FLOW | -$22M |
| Net Change in Cash | -$166M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $169M |
| Short-Term Investments | $825M |
| Net Receivables | $47M |
| Inventory | $35M |
| Other Current Assets | $133M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.2B |
| PP&E (Net) | $3.3B |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $69M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $265M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3.6B |
| TOTAL ASSETS | $4.8B |
| Account Payables | $64M |
| Short-Term Debt | $270M |
| Deferred Revenue | $449M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.1B |
| Long-Term Debt | $1.9B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $371M |
| Other Non-Current Liabilities | $37M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2.4B |
| TOTAL LIABILITIES | $3.5B |
| Common Stock | $26.0K |
| Additional Paid-In Capital | $728M |
| Retained Earnings | $1.3B |
| Treasury Stock | -$671M |
| Accum. Other Comp. Income | $3M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.4B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.4B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $4.8B |
| Total Debt | $2.3B |
| Net Debt | $2.1B |