| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $656M | $611M | $650M | 7.4% | 1.0% |
| Op. Income | $15M | $11M | $95M | 45.6% | -83.7% |
| Gross Margin | 16.2% | 14.8% | 23.2% | 1.4pp | -7.0pp |
| Net Margin | -0.1% | -0.3% | 8.6% | 0.2pp | -8.8pp |
| EPS (Diluted) | $-0.07 | $-0.13 | $3.09 | 46.2% | -102.3% |
| Free Cash Flow | $36M | -$67M | $86M | 153.3% | -58.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $656M |
| Cost of Revenue | $550M |
| GROSS PROFIT | $106M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $30M |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $30M |
| Other Expenses | $61M |
| Operating Expenses | $91M |
| Cost & Expenses | $641M |
| OPERATING INCOME | $15M |
| Interest Income | $12M |
| Interest Expense | $29M |
| Other Income/Expenses | -$17M |
| INCOME BEFORE TAX | -$1M |
| Income Tax Expense | -$418.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$919.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$919.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$1M |
| D&A | $64M |
| EBIT | $28M |
| EBITDA | $91M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$919.0K |
| Depreciation & Amortization | $64M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $16M |
| Change in Working Capital | $89M |
| OPERATING CASH FLOW | $168M |
| Capital Expenditure | -$132M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$176M |
| Sales/Maturities of Investments | $247M |
| Other Investing Activities | -$32M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$94M |
| Net Debt Issuance | -$13M |
| Common Stock Repurchased | -$143.0K |
| Common Dividends Paid | -$11M |
| Other Financing Activities | $320.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$24M |
| FREE CASH FLOW | $36M |
| Net Change in Cash | $51M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $193M |
| Short-Term Investments | $616M |
| Net Receivables | $72M |
| Inventory | $36M |
| Other Current Assets | $89M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.0B |
| PP&E (Net) | $3.6B |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $44M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $264M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3.9B |
| TOTAL ASSETS | $4.9B |
| Account Payables | $69M |
| Short-Term Debt | $459M |
| Deferred Revenue | $473M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.3B |
| Long-Term Debt | $1.8B |
| Deferred Revenue NC | $31M |
| Deferred Tax Liabilities | $384M |
| Other Non-Current Liabilities | $10M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2.3B |
| TOTAL LIABILITIES | $3.6B |
| Common Stock | $26.0K |
| Additional Paid-In Capital | $748M |
| Retained Earnings | $1.3B |
| Treasury Stock | -$682M |
| Accum. Other Comp. Income | $3M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.3B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.3B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $4.9B |
| Total Debt | $2.3B |
| Net Debt | $2.2B |