| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $500M | $497M | $279M | 0.6% | 79.2% |
| Op. Income | $7M | $33M | $25M | -78.3% | -70.6% |
| Gross Margin | 11.2% | 18.9% | -12.9% | -7.8pp | 24.1pp |
| Net Margin | -1.6% | 2.2% | 2.5% | -3.7pp | -4.0pp |
| EPS (Diluted) | $-0.44 | $0.59 | $0.42 | -174.6% | -204.8% |
| Free Cash Flow | $104M | $76M | $98M | 38.1% | 5.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $500M |
| Cost of Revenue | $444M |
| GROSS PROFIT | $56M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $22M |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $22M |
| Other Expenses | $26M |
| Operating Expenses | $49M |
| Cost & Expenses | $493M |
| OPERATING INCOME | $7M |
| Interest Income | $773.0K |
| Interest Expense | $19M |
| Other Income/Expenses | -$18M |
| INCOME BEFORE TAX | -$11M |
| Income Tax Expense | -$3M |
| Net Income from Continuing Ops | -$8M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$8M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$8M |
| D&A | $46M |
| EBIT | $8M |
| EBITDA | $54M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$8M |
| Depreciation & Amortization | $46M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $6M |
| Change in Working Capital | $131M |
| OPERATING CASH FLOW | $176M |
| Capital Expenditure | -$72M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$302M |
| Sales/Maturities of Investments | $311M |
| Other Investing Activities | -$47M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$110M |
| Net Debt Issuance | -$37M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$308.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$38M |
| FREE CASH FLOW | $104M |
| Net Change in Cash | $29M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $403M |
| Short-Term Investments | $809M |
| Net Receivables | $91M |
| Inventory | $36M |
| Other Current Assets | $26M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.4B |
| PP&E (Net) | $2.6B |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $268M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.8B |
| TOTAL ASSETS | $4.2B |
| Account Payables | $59M |
| Short-Term Debt | $140M |
| Deferred Revenue | $453M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $888M |
| Long-Term Debt | $1.6B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $344M |
| Other Non-Current Liabilities | $32M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2.1B |
| TOTAL LIABILITIES | $3.0B |
| Common Stock | $25.0K |
| Additional Paid-In Capital | $695M |
| Retained Earnings | $1.2B |
| Treasury Stock | -$638M |
| Accum. Other Comp. Income | $5M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.2B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.2B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $4.2B |
| Total Debt | $1.9B |
| Net Debt | $1.5B |