| Metric | FY 2008 | Prior Q | FY 2007 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $504M | — | $361M | — | 39.8% |
| Op. Income | $56M | — | $44M | — | 26.8% |
| Gross Margin | 38.1% | — | 33.5% | — | 4.7pp |
| Net Margin | 7.0% | — | 8.7% | — | -1.7pp |
| EPS (Diluted) | $1.73 | — | $1.53 | — | 13.1% |
| Free Cash Flow | $18M | — | $32M | — | -45.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $504M |
| Cost of Revenue | $312M |
| GROSS PROFIT | $192M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $14M |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $14M |
| Other Expenses | $23M |
| Operating Expenses | $448M |
| Cost & Expenses | $448M |
| OPERATING INCOME | $56M |
| Interest Income | $5M |
| Interest Expense | $5M |
| Other Income/Expenses | -$596.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $55M |
| Income Tax Expense | $20M |
| Net Income from Continuing Ops | $35M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $35M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $35M |
| D&A | $23M |
| EBIT | $61M |
| EBITDA | $84M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $504M |
| Cost of Revenue | $312M |
| GROSS PROFIT | $192M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $14M |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $14M |
| Other Expenses | $23M |
| Operating Expenses | $448M |
| Cost & Expenses | $448M |
| OPERATING INCOME | $56M |
| Interest Income | $5M |
| Interest Expense | $5M |
| Other Income/Expenses | -$596.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $55M |
| Income Tax Expense | $20M |
| Net Income from Continuing Ops | $35M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $35M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $35M |
| D&A | $23M |
| EBIT | $61M |
| EBITDA | $84M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $35M |
| Depreciation & Amortization | $23M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $6M |
| Other Non-Cash Items | $747.0K |
| Change in Working Capital | $4M |
| OPERATING CASH FLOW | $72M |
| Capital Expenditure | -$54M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$102M |
| Sales/Maturities of Investments | $53M |
| Other Investing Activities | $2M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$101M |
| Net Debt Issuance | -$4M |
| Common Stock Repurchased | -$17M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $3M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$18M |
| FREE CASH FLOW | $18M |
| Net Change in Cash | -$47M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $97M |
| Short-Term Investments | $78M |
| Net Receivables | $6M |
| Inventory | $7M |
| Other Current Assets | $18M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $214M |
| PP&E (Net) | $206M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $711.0K |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $210M |
| TOTAL ASSETS | $424M |
| Account Payables | $17M |
| Short-Term Debt | $23M |
| Deferred Revenue | $19M |
| Other Current Liabilities | $50M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $131M |
| Long-Term Debt | $36M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $20M |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $59M |
| TOTAL LIABILITIES | $190M |
| Common Stock | $21.0K |
| Additional Paid-In Capital | $164M |
| Retained Earnings | $86M |
| Treasury Stock | -$17M |
| Accum. Other Comp. Income | $566.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $234M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $234M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $424M |
| Total Debt | $65M |
| Net Debt | -$32M |