| Metric | FY 2007 | Prior Q | FY 2006 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $361M | — | $243M | — | 48.2% |
| Op. Income | $44M | — | $23M | — | 95.4% |
| Gross Margin | 33.5% | — | 29.7% | — | 3.7pp |
| Net Margin | 8.7% | — | 3.6% | — | 5.1pp |
| EPS (Diluted) | $1.53 | — | $0.52 | — | 194.2% |
| Free Cash Flow | $32M | — | $7M | — | 360.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $361M |
| Cost of Revenue | $240M |
| GROSS PROFIT | $121M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $13M |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $16M |
| Other Expenses | $304M |
| Operating Expenses | $320M |
| Cost & Expenses | $559M |
| OPERATING INCOME | $44M |
| Interest Income | $9M |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | $7M |
| INCOME BEFORE TAX | $51M |
| Income Tax Expense | $19M |
| Net Income from Continuing Ops | $32M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $32M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $32M |
| D&A | $16M |
| EBIT | $56M |
| EBITDA | $72M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $361M |
| Cost of Revenue | $240M |
| GROSS PROFIT | $121M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $13M |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $16M |
| Other Expenses | $304M |
| Operating Expenses | $320M |
| Cost & Expenses | $559M |
| OPERATING INCOME | $44M |
| Interest Income | $9M |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | $7M |
| INCOME BEFORE TAX | $51M |
| Income Tax Expense | $19M |
| Net Income from Continuing Ops | $32M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $32M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $32M |
| D&A | $16M |
| EBIT | $56M |
| EBITDA | $72M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $32M |
| Depreciation & Amortization | $16M |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | $7M |
| Other Non-Cash Items | -$1M |
| Change in Working Capital | $19M |
| OPERATING CASH FLOW | $74M |
| Capital Expenditure | -$42M |
| Acquisitions (Net) | $38M |
| Purchases of Investments | -$29M |
| Sales/Maturities of Investments | $6M |
| Other Investing Activities | -$42M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$69M |
| Net Debt Issuance | -$16M |
| Common Stock Repurchased | -$647.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $3M |
| NET CASH FROM FINANCING | $9M |
| FREE CASH FLOW | $32M |
| Net Change in Cash | $14M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $144M |
| Short-Term Investments | $27M |
| Net Receivables | $15M |
| Inventory | $7M |
| Other Current Assets | $17M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $225M |
| PP&E (Net) | $171M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $2M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $7M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $181M |
| TOTAL ASSETS | $405M |
| Account Payables | $21M |
| Short-Term Debt | $12M |
| Deferred Revenue | $14M |
| Other Current Liabilities | $62M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $128M |
| Long-Term Debt | $32M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $13M |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $67M |
| TOTAL LIABILITIES | $195M |
| Common Stock | $21.0K |
| Additional Paid-In Capital | $160M |
| Retained Earnings | $50M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $13.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $210M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $210M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $405M |
| Total Debt | $72M |
| Net Debt | -$72M |