| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $978M | $1.0B | $960M | -4.9% | 1.8% |
| Op. Income | $162M | $147M | $166M | 10.4% | -2.4% |
| Gross Margin | 69.7% | 70.3% | 69.1% | -0.5pp | 0.7pp |
| Net Margin | 11.9% | 9.4% | 12.6% | 2.5pp | -0.8pp |
| EPS (Diluted) | $1.55 | $1.28 | $1.58 | 21.1% | -1.9% |
| Free Cash Flow | $234M | $106M | $266M | 119.8% | -11.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $978M |
| Cost of Revenue | $296M |
| GROSS PROFIT | $682M |
| R&D Expenses | $85M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $434M |
| Other Expenses | $66.0K |
| Operating Expenses | $519M |
| Cost & Expenses | $816M |
| OPERATING INCOME | $162M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $4M |
| INCOME BEFORE TAX | $166M |
| Income Tax Expense | $50M |
| Net Income from Continuing Ops | $116M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $116M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $116M |
| D&A | $38M |
| EBIT | $162M |
| EBITDA | $200M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $978M |
| Cost of Revenue | $296M |
| GROSS PROFIT | $682M |
| R&D Expenses | $85M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $434M |
| Other Expenses | $66.0K |
| Operating Expenses | $519M |
| Cost & Expenses | $816M |
| OPERATING INCOME | $162M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $4M |
| INCOME BEFORE TAX | $166M |
| Income Tax Expense | $50M |
| Net Income from Continuing Ops | $116M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $116M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $116M |
| D&A | $38M |
| EBIT | $162M |
| EBITDA | $200M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $116M |
| Depreciation & Amortization | $38M |
| Stock-Based Compensation | $49M |
| Deferred Income Tax | $8M |
| Other Non-Cash Items | $14M |
| Change in Working Capital | $39M |
| OPERATING CASH FLOW | $264M |
| Capital Expenditure | -$30M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $21M |
| Other Investing Activities | $106.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$9M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$370.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $11M |
| FREE CASH FLOW | $234M |
| Net Change in Cash | $281M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1.0B |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $1.2B |
| Inventory | $254M |
| Other Current Assets | $69M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2.6B |
| PP&E (Net) | $1.4B |
| Goodwill | $472M |
| Intangible Assets | $116M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $1.6B |
| Other Non-Current Assets | $200M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3.8B |
| TOTAL ASSETS | $6.4B |
| Account Payables | $109M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $1.4B |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2.1B |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $262M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $358M |
| TOTAL LIABILITIES | $2.4B |
| Common Stock | $7.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.3B |
| Retained Earnings | $2.6B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $36M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $3.9B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $3.9B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $6.4B |
| Total Debt | $128M |
| Net Debt | -$914M |