| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1.0B | $943M | $970M | 6.3% | 3.4% |
| Op. Income | $172M | $134M | $188M | 28.8% | -8.6% |
| Gross Margin | 71.2% | 70.0% | 70.9% | 1.2pp | 0.3pp |
| Net Margin | 11.2% | 9.3% | 11.6% | 1.8pp | -0.5pp |
| EPS (Diluted) | $1.46 | $1.14 | $1.44 | 28.1% | 1.4% |
| Free Cash Flow | $193M | $136M | $51M | 42.3% | 278.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.0B |
| Cost of Revenue | $289M |
| GROSS PROFIT | $714M |
| R&D Expenses | $88M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $453M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $542M |
| Cost & Expenses | $830M |
| OPERATING INCOME | $172M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$342.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $172M |
| Income Tax Expense | $60M |
| Net Income from Continuing Ops | $112M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $112M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $112M |
| D&A | $36M |
| EBIT | $172M |
| EBITDA | $208M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.0B |
| Cost of Revenue | $289M |
| GROSS PROFIT | $714M |
| R&D Expenses | $88M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $453M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $542M |
| Cost & Expenses | $830M |
| OPERATING INCOME | $172M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$342.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $172M |
| Income Tax Expense | $60M |
| Net Income from Continuing Ops | $112M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $112M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $112M |
| D&A | $36M |
| EBIT | $172M |
| EBITDA | $208M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $112M |
| Depreciation & Amortization | $36M |
| Stock-Based Compensation | $38M |
| Deferred Income Tax | -$18M |
| Other Non-Cash Items | $18M |
| Change in Working Capital | $67M |
| OPERATING CASH FLOW | $252M |
| Capital Expenditure | -$59M |
| Acquisitions (Net) | -$75M |
| Purchases of Investments | -$2.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $8M |
| Other Investing Activities | $68.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$125M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$931.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$931.0K |
| FREE CASH FLOW | $193M |
| Net Change in Cash | $120M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $952M |
| Short-Term Investments | $56M |
| Net Receivables | $1.0B |
| Inventory | $313M |
| Other Current Assets | $23M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2.5B |
| PP&E (Net) | $1.4B |
| Goodwill | $415M |
| Intangible Assets | $89M |
| Long-Term Investments | $26M |
| Tax Assets | $1.6B |
| Other Non-Current Assets | $138M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3.7B |
| TOTAL ASSETS | $6.1B |
| Account Payables | $110M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $1.4B |
| Other Current Liabilities | $212M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2.1B |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $295M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $399M |
| TOTAL LIABILITIES | $2.5B |
| Common Stock | $8.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.1B |
| Retained Earnings | $2.5B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $11M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $3.6B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $3.6B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $6.1B |
| Total Debt | $133M |
| Net Debt | -$819M |