| Metric | FY 2008 | Prior Q | FY 2007 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $304M | — | $284M | — | 6.9% |
| Op. Income | $16M | — | $34M | — | -54.2% |
| Gross Margin | 74.1% | — | 73.6% | — | 0.5pp |
| Net Margin | 26.3% | — | 12.6% | — | 13.7pp |
| EPS (Diluted) | $1.18 | — | $0.50 | — | 136.0% |
| Free Cash Flow | $25M | — | $45M | — | -44.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $304M |
| Cost of Revenue | $79M |
| GROSS PROFIT | $225M |
| R&D Expenses | $26M |
| Selling & Marketing | $115M |
| General & Administrative | $62M |
| SG&A Expenses | $177M |
| Other Expenses | $6M |
| Operating Expenses | $210M |
| Cost & Expenses | $288M |
| OPERATING INCOME | $16M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $24.0K |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $17M |
| Income Tax Expense | -$63M |
| Net Income from Continuing Ops | $80M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $80M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $80M |
| D&A | $13M |
| EBIT | $17M |
| EBITDA | $30M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $304M |
| Cost of Revenue | $79M |
| GROSS PROFIT | $225M |
| R&D Expenses | $26M |
| Selling & Marketing | $115M |
| General & Administrative | $62M |
| SG&A Expenses | $177M |
| Other Expenses | $6M |
| Operating Expenses | $210M |
| Cost & Expenses | $288M |
| OPERATING INCOME | $16M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $24.0K |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $17M |
| Income Tax Expense | -$63M |
| Net Income from Continuing Ops | $80M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $80M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $80M |
| D&A | $13M |
| EBIT | $17M |
| EBITDA | $30M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $80M |
| Depreciation & Amortization | $13M |
| Stock-Based Compensation | $18M |
| Deferred Income Tax | -$65M |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | -$8M |
| OPERATING CASH FLOW | $40M |
| Capital Expenditure | -$14M |
| Acquisitions (Net) | $189.0K |
| Purchases of Investments | -$75M |
| Sales/Maturities of Investments | $88M |
| Other Investing Activities | $214.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$1M |
| Net Debt Issuance | -$407.0K |
| Common Stock Repurchased | -$50M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$316.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$40M |
| FREE CASH FLOW | $25M |
| Net Change in Cash | -$2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $87M |
| Short-Term Investments | $23M |
| Net Receivables | $52M |
| Inventory | $2M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $178M |
| PP&E (Net) | $27M |
| Goodwill | $478.0K |
| Intangible Assets | $8M |
| Long-Term Investments | -$62M |
| Tax Assets | $62M |
| Other Non-Current Assets | $66M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $101M |
| TOTAL ASSETS | $279M |
| Account Payables | $6M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $17M |
| Other Current Liabilities | $20M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $61M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $229.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $229.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $61M |
| Common Stock | $7.0K |
| Additional Paid-In Capital | $439M |
| Retained Earnings | -$221M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $269.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $219M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $219M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $279M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$87M |