| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $418M | $420M | $387M | -0.5% | 8.0% |
| Op. Income | $45M | $50M | $43M | -10.0% | 4.9% |
| Gross Margin | 26.1% | 27.2% | 25.3% | -1.1pp | 0.8pp |
| Net Margin | 7.5% | 8.3% | 7.5% | -0.8pp | 0.0pp |
| EPS (Diluted) | $2.63 | $2.91 | $2.44 | -9.6% | 7.8% |
| Free Cash Flow | $43M | $31M | $28M | 39.9% | 55.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $418M |
| Cost of Revenue | $309M |
| GROSS PROFIT | $109M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $60M |
| Other Expenses | $4M |
| Operating Expenses | $64M |
| Cost & Expenses | $373M |
| OPERATING INCOME | $45M |
| Interest Income | $360.0K |
| Interest Expense | $7M |
| Other Income/Expenses | -$5M |
| INCOME BEFORE TAX | $40M |
| Income Tax Expense | $9M |
| NET INCOME | $32M |
| D&A | $13M |
| EBIT | $47M |
| EBITDA | $60M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $418M |
| Cost of Revenue | $309M |
| GROSS PROFIT | $109M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $60M |
| Other Expenses | $4M |
| Operating Expenses | $64M |
| Cost & Expenses | $373M |
| OPERATING INCOME | $45M |
| Interest Income | $360.0K |
| Interest Expense | $7M |
| Other Income/Expenses | -$5M |
| INCOME BEFORE TAX | $40M |
| Income Tax Expense | $9M |
| NET INCOME | $32M |
| D&A | $13M |
| EBIT | $47M |
| EBITDA | $60M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $32M |
| Depreciation & Amortization | $13M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | -$282.0K |
| Other Non-Cash Items | -$4M |
| Change in Working Capital | $12M |
| OPERATING CASH FLOW | $54M |
| Capital Expenditure | -$11M |
| Acquisitions (Net) | -$28M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $10M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$29M |
| Net Debt Issuance | -$89M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$3M |
| Other Financing Activities | $169.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$91M |
| FREE CASH FLOW | $43M |
| Net Change in Cash | -$62M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $52M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $362M |
| Inventory | $377M |
| Other Current Assets | $12M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $804M |
| PP&E (Net) | $206M |
| Goodwill | $207M |
| Intangible Assets | $168M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $1M |
| Other Non-Current Assets | $23M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $605M |
| TOTAL ASSETS | $1.4B |
| Account Payables | $100M |
| Short-Term Debt | $15M |
| Deferred Revenue | $6M |
| Other Current Liabilities | $3M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $214M |
| Long-Term Debt | $220M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $16M |
| Other Non-Current Liabilities | $26M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $263M |
| TOTAL LIABILITIES | $477M |
| Common Stock | $1M |
| Additional Paid-In Capital | $138M |
| Retained Earnings | $853M |
| Treasury Stock | -$5M |
| Accum. Other Comp. Income | -$55M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $933M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $933M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.4B |
| Total Debt | $241M |
| Net Debt | $189M |