| Metric | Q4 2022 | Q3 2022 | Q4 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $387M | $369M | $337M | 4.8% | 14.7% |
| Op. Income | $43M | $36M | $28M | 19.2% | 53.3% |
| Gross Margin | 25.3% | 25.0% | 24.8% | 0.3pp | 0.5pp |
| Net Margin | 7.5% | 7.0% | 5.7% | 0.5pp | 1.8pp |
| EPS (Diluted) | $2.44 | $2.16 | $1.62 | 13.0% | 50.6% |
| Free Cash Flow | $28M | $14M | -$4M | 104.0% | 734.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $387M |
| Cost of Revenue | $289M |
| GROSS PROFIT | $98M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $51M |
| Other Expenses | $4M |
| Operating Expenses | $55M |
| Cost & Expenses | $344M |
| OPERATING INCOME | $43M |
| Interest Income | $530.0K |
| Interest Expense | $5M |
| Other Income/Expenses | -$4M |
| INCOME BEFORE TAX | $38M |
| Income Tax Expense | $9M |
| NET INCOME | $29M |
| D&A | $13M |
| EBIT | $43M |
| EBITDA | $56M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $387M |
| Cost of Revenue | $289M |
| GROSS PROFIT | $98M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $51M |
| Other Expenses | $4M |
| Operating Expenses | $55M |
| Cost & Expenses | $344M |
| OPERATING INCOME | $43M |
| Interest Income | $530.0K |
| Interest Expense | $5M |
| Other Income/Expenses | -$4M |
| INCOME BEFORE TAX | $38M |
| Income Tax Expense | $9M |
| NET INCOME | $29M |
| D&A | $13M |
| EBIT | $43M |
| EBITDA | $56M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $29M |
| Depreciation & Amortization | $13M |
| Stock-Based Compensation | $932.0K |
| Deferred Income Tax | $2M |
| Other Non-Cash Items | $267.0K |
| Change in Working Capital | -$10M |
| OPERATING CASH FLOW | $36M |
| Capital Expenditure | -$8M |
| Acquisitions (Net) | -$2M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $3M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$7M |
| Net Debt Issuance | -$61M |
| Common Stock Repurchased | -$56.0K |
| Common Dividends Paid | -$2M |
| Other Financing Activities | $164.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$63M |
| FREE CASH FLOW | $28M |
| Net Change in Cash | -$28M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $47M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $318M |
| Inventory | $353M |
| Other Current Assets | $9M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $727M |
| PP&E (Net) | $189M |
| Goodwill | $196M |
| Intangible Assets | $171M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $969.0K |
| Other Non-Current Assets | $24M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $581M |
| TOTAL ASSETS | $1.3B |
| Account Payables | $98M |
| Short-Term Debt | $15M |
| Deferred Revenue | $5M |
| Other Current Liabilities | $3M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $191M |
| Long-Term Debt | $287M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $18M |
| Other Non-Current Liabilities | $27M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $333M |
| TOTAL LIABILITIES | $523M |
| Common Stock | $1M |
| Additional Paid-In Capital | $130M |
| Retained Earnings | $727M |
| Treasury Stock | -$5M |
| Accum. Other Comp. Income | -$68M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $785M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $785M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.3B |
| Total Debt | $307M |
| Net Debt | $260M |