| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $412M | $387M | $362M | 6.5% | 13.7% |
| Op. Income | $49M | $43M | $29M | 14.8% | 68.4% |
| Gross Margin | 27.3% | 25.3% | 23.9% | 2.0pp | 3.4pp |
| Net Margin | 8.1% | 7.5% | 5.1% | 0.6pp | 3.0pp |
| EPS (Diluted) | $2.79 | $2.44 | $1.55 | 14.3% | 80.0% |
| Free Cash Flow | -$8M | $28M | -$59M | -127.9% | 86.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $412M |
| Cost of Revenue | $299M |
| GROSS PROFIT | $113M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $60M |
| Other Expenses | $4M |
| Operating Expenses | $63M |
| Cost & Expenses | $363M |
| OPERATING INCOME | $49M |
| Interest Income | $383.0K |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | -$5M |
| INCOME BEFORE TAX | $44M |
| Income Tax Expense | $11M |
| NET INCOME | $33M |
| D&A | $11M |
| EBIT | $49M |
| EBITDA | $60M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $412M |
| Cost of Revenue | $299M |
| GROSS PROFIT | $113M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $60M |
| Other Expenses | $4M |
| Operating Expenses | $63M |
| Cost & Expenses | $363M |
| OPERATING INCOME | $49M |
| Interest Income | $383.0K |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | -$5M |
| INCOME BEFORE TAX | $44M |
| Income Tax Expense | $11M |
| NET INCOME | $33M |
| D&A | $11M |
| EBIT | $49M |
| EBITDA | $60M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $33M |
| Depreciation & Amortization | $11M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $436.0K |
| Other Non-Cash Items | -$1M |
| Change in Working Capital | -$44M |
| OPERATING CASH FLOW | $1M |
| Capital Expenditure | -$9M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $3M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$6M |
| Net Debt Issuance | $69M |
| Common Stock Repurchased | -$736.0K |
| Common Dividends Paid | -$3M |
| Other Financing Activities | $877.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $67M |
| FREE CASH FLOW | -$8M |
| Net Change in Cash | $62M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $109M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $364M |
| Inventory | $363M |
| Other Current Assets | $10M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $845M |
| PP&E (Net) | $195M |
| Goodwill | $197M |
| Intangible Assets | $168M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $983.0K |
| Other Non-Current Assets | $24M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $584M |
| TOTAL ASSETS | $1.4B |
| Account Payables | $102M |
| Short-Term Debt | $15M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $20M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $204M |
| Long-Term Debt | $356M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $19M |
| Other Non-Current Liabilities | $27M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $403M |
| TOTAL LIABILITIES | $607M |
| Common Stock | $1M |
| Additional Paid-In Capital | $132M |
| Retained Earnings | $758M |
| Treasury Stock | -$5M |
| Accum. Other Comp. Income | -$64M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $822M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $822M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.4B |
| Total Debt | $371M |
| Net Debt | $262M |