| Metric | Q4 2021 | Q3 2021 | Q4 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $4M | $3M | — | 11.7% | — |
| Op. Income | -$5M | -$5M | — | -14.6% | — |
| Gross Margin | 55.8% | 52.8% | — | 3.0pp | — |
| Net Margin | -119.8% | -110.2% | — | -9.6pp | — |
| EPS (Diluted) | $-1.50 | $-1.20 | — | -25.0% | — |
| Free Cash Flow | $0 | $0 | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $4M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $7M |
| Cost & Expenses | $9M |
| OPERATING INCOME | -$5M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $558.0K |
| Other Income/Expenses | -$109.5K |
| INCOME BEFORE TAX | -$5M |
| Income Tax Expense | -$795.6K |
| Net Income from Continuing Ops | -$5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$5M |
| D&A | $1M |
| EBIT | -$5M |
| EBITDA | -$4M |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$5M |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $955.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $4M |
| Change in Working Capital | $0 |
| OPERATING CASH FLOW | $0 |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | $0 |
| Net Change in Cash | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $4M |
| Short-Term Investments | $6M |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $12M |
| PP&E (Net) | $570.0K |
| Goodwill | $11M |
| Intangible Assets | $7M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $149.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $19M |
| TOTAL ASSETS | $31M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $514.0K |
| Other Current Liabilities | $2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $5M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $18.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $645.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $182.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1M |
| TOTAL LIABILITIES | $6M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $91M |
| Retained Earnings | -$84M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $17M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $24M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $24M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $31M |
| Total Debt | $562.0K |
| Net Debt | -$3M |