| Metric | Q4 2024 | Q3 2024 | Q4 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $141M | $113M | $51M | 24.8% | 179.3% |
| Op. Income | $144.0K | -$9M | $9M | 101.6% | -98.4% |
| Gross Margin | 74.0% | 77.7% | 77.3% | -3.7pp | -3.2pp |
| Net Margin | 17.5% | -6.7% | 28.4% | 24.2pp | -10.8pp |
| EPS (Diluted) | $0.14 | $-0.05 | $0.09 | 389.3% | 49.1% |
| Free Cash Flow | $24M | $47M | $13M | -48.2% | 81.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $141M |
| Cost of Revenue | $37M |
| GROSS PROFIT | $104M |
| R&D Expenses | $57M |
| Selling & Marketing | $23M |
| General & Administrative | $25M |
| SG&A Expenses | $48M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $104M |
| Cost & Expenses | $141M |
| OPERATING INCOME | $144.0K |
| Interest Income | $11M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $11M |
| INCOME BEFORE TAX | $11M |
| Income Tax Expense | -$14M |
| Net Income from Continuing Ops | $25M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $25M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $25M |
| D&A | $974.0K |
| EBIT | $144.0K |
| EBITDA | $1M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $141M |
| Cost of Revenue | $37M |
| GROSS PROFIT | $104M |
| R&D Expenses | $57M |
| Selling & Marketing | $23M |
| General & Administrative | $25M |
| SG&A Expenses | $48M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $104M |
| Cost & Expenses | $141M |
| OPERATING INCOME | $144.0K |
| Interest Income | $11M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $11M |
| INCOME BEFORE TAX | $11M |
| Income Tax Expense | -$14M |
| Net Income from Continuing Ops | $25M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $25M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $25M |
| D&A | $974.0K |
| EBIT | $144.0K |
| EBITDA | $1M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $25M |
| Depreciation & Amortization | $974.0K |
| Stock-Based Compensation | $48M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$3M |
| Change in Working Capital | -$31M |
| OPERATING CASH FLOW | $40M |
| Capital Expenditure | -$15M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$206M |
| Sales/Maturities of Investments | $131M |
| Other Investing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$91M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$1M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $7M |
| NET CASH FROM FINANCING | $6M |
| FREE CASH FLOW | $24M |
| Net Change in Cash | -$46M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $80M |
| Short-Term Investments | $835M |
| Net Receivables | $39M |
| Inventory | $43M |
| Other Current Assets | $17M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.0B |
| PP&E (Net) | $36M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $6M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $42M |
| TOTAL ASSETS | $1.1B |
| Account Payables | $27M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $15M |
| Other Current Liabilities | $38M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $87M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $3M |
| TOTAL LIABILITIES | $90M |
| Common Stock | $16.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.2B |
| Retained Earnings | -$209M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $426.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $965M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $965M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.1B |
| Total Debt | $1M |
| Net Debt | -$78M |