| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $77M | $65M | $11M | 17.8% | 619.0% |
| Op. Income | -$24M | -$83M | -$18M | 70.7% | -38.2% |
| Gross Margin | 77.9% | 77.4% | 79.0% | 0.5pp | -1.1pp |
| Net Margin | -9.8% | -142.5% | -187.2% | 132.7pp | 177.3pp |
| EPS (Diluted) | $-0.05 | $-0.60 | $-0.15 | 91.9% | 67.6% |
| Free Cash Flow | $31M | $228.0K | -$24M | 13556.6% | 232.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $77M |
| Cost of Revenue | $17M |
| GROSS PROFIT | $60M |
| R&D Expenses | $40M |
| Selling & Marketing | $22M |
| General & Administrative | $22M |
| SG&A Expenses | $44M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $84M |
| Cost & Expenses | $101M |
| OPERATING INCOME | -$24M |
| Interest Income | $10M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $10M |
| INCOME BEFORE TAX | -$14M |
| Income Tax Expense | -$7M |
| Net Income from Continuing Ops | -$8M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$8M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$8M |
| D&A | $717.0K |
| EBIT | -$24M |
| EBITDA | -$24M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$8M |
| Depreciation & Amortization | $700.0K |
| Stock-Based Compensation | $43M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $928.0K |
| Change in Working Capital | -$7M |
| OPERATING CASH FLOW | $30M |
| Capital Expenditure | $1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$322M |
| Sales/Maturities of Investments | $19M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$302M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$2M |
| FREE CASH FLOW | $31M |
| Net Change in Cash | -$275M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $421M |
| Short-Term Investments | $410M |
| Net Receivables | $22M |
| Inventory | $29M |
| Other Current Assets | $9M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $891M |
| PP&E (Net) | $22M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $24M |
| TOTAL ASSETS | $916M |
| Account Payables | $15M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $5M |
| Other Current Liabilities | $16M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $64M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $6M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $6M |
| TOTAL LIABILITIES | $70M |
| Common Stock | $16.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.1B |
| Retained Earnings | -$226M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$352.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $845M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $845M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $916M |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | -$419M |