| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $26M | — | $13M | — | 104.6% |
| Op. Income | -$14M | — | $2M | — | -921.1% |
| Gross Margin | 77.3% | — | 71.1% | — | 6.2pp |
| Net Margin | -70.2% | — | 4.6% | — | -74.9pp |
| EPS (Diluted) | $-1.20 | — | $0.08 | — | -1594.4% |
| Free Cash Flow | $0 | — | -$7M | — | 100.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $26M |
| Cost of Revenue | $6M |
| GROSS PROFIT | $20M |
| R&D Expenses | $29M |
| Selling & Marketing | $1M |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $34M |
| Cost & Expenses | $40M |
| OPERATING INCOME | -$14M |
| Interest Income | $785.4K |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | -$15M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | -$18M |
| Net Income from Discontinued Ops | $85.8K |
| Other Adjustments | -$224.0K |
| NET INCOME | -$18M |
| Net Income Deductions | -$9M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$9M |
| D&A | $19.7K |
| EBIT | -$13M |
| EBITDA | -$13M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$19M |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $19M |
| Change in Working Capital | $0 |
| OPERATING CASH FLOW | $0 |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | $0 |
| Net Change in Cash | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $5M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $16M |
| Inventory | $701.1K |
| Other Current Assets | $4M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $32M |
| PP&E (Net) | $1M |
| Goodwill | $17 |
| Intangible Assets | $558.0K |
| Long-Term Investments | $3M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $15M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $20M |
| TOTAL ASSETS | $51M |
| Account Payables | $7M |
| Short-Term Debt | $17M |
| Deferred Revenue | $3M |
| Other Current Liabilities | $742.7K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $38M |
| Long-Term Debt | $8M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $13M |
| TOTAL LIABILITIES | $51M |
| Common Stock | $1.2K |
| Additional Paid-In Capital | $109M |
| Retained Earnings | -$102M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$3M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $4M |
| Minority Interest | -$3M |
| TOTAL EQUITY | $525.1K |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $51M |
| Total Debt | $25M |
| Net Debt | $20M |