| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $4M | $2M | $0 | 76.4% | — |
| Op. Income | -$624.5K | -$1M | -$492.0K | 49.2% | -26.9% |
| Gross Margin | 40.1% | 67.2% | — | -27.1pp | — |
| Net Margin | 543.3% | -69.9% | — | 613.2pp | — |
| EPS (Diluted) | $1.06 | $-0.05 | $0.05 | 2122.9% | 2155.3% |
| Free Cash Flow | -$767.3K | -$2M | -$136.7K | 57.1% | -461.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $4M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $701.4K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $5M |
| OPERATING INCOME | -$624.5K |
| Interest Income | $2.1K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $23M |
| INCOME BEFORE TAX | $23M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $23M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $23M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $23M |
| D&A | $352.2K |
| EBIT | $23M |
| EBITDA | $23M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $23M |
| Depreciation & Amortization | $352.2K |
| Stock-Based Compensation | $235.8K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$24M |
| Change in Working Capital | -$531.2K |
| OPERATING CASH FLOW | -$767.3K |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $600.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $3M |
| NET CASH FROM FINANCING | $3M |
| FREE CASH FLOW | -$767.3K |
| Net Change in Cash | $3M |