| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $3M | $3M | $0 | -5.7% | — |
| Op. Income | -$3M | -$2M | -$288.4K | -81.2% | -969.4% |
| Gross Margin | 60.4% | 27.4% | — | 33.0pp | — |
| Net Margin | -112.0% | -58.3% | — | -53.8pp | — |
| EPS (Diluted) | $-0.11 | $0.03 | $0.05 | -444.8% | -338.6% |
| Free Cash Flow | $253.0K | -$990.1K | -$205.1K | 125.6% | 223.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3M |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $665.2K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $6M |
| OPERATING INCOME | -$3M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $19.0K |
| Other Income/Expenses | -$18.8K |
| INCOME BEFORE TAX | -$3M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$3M |
| D&A | $156.0K |
| EBIT | -$3M |
| EBITDA | -$3M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$3M |
| Depreciation & Amortization | $156.0K |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $0 |
| Change in Working Capital | $927.5K |
| OPERATING CASH FLOW | $253.0K |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $694.5K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $1M |
| NET CASH FROM FINANCING | $2M |
| FREE CASH FLOW | $253.0K |
| Net Change in Cash | $2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $213.9K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $254.3K |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $25M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $25M |
| TOTAL ASSETS | $25M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $14M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $14M |
| TOTAL LIABILITIES | $17M |
| Common Stock | $25M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$16M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $9M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $9M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $25M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$213.9K |