| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $51M | $48M | $56M | 7.1% | -8.4% |
| Op. Income | -$5M | $11M | $5M | -145.2% | -192.9% |
| Gross Margin | 66.2% | 56.2% | 66.7% | 10.0pp | -0.5pp |
| Net Margin | -6.3% | 12.7% | 3.2% | -18.9pp | -9.5pp |
| EPS (Diluted) | $-0.06 | $0.10 | $0.03 | -155.7% | -278.0% |
| Free Cash Flow | -$576.0K | $2M | $10M | -131.9% | -105.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $51M |
| Cost of Revenue | $17M |
| GROSS PROFIT | $34M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $13M |
| General & Administrative | $23M |
| SG&A Expenses | $36M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $39M |
| Cost & Expenses | $56M |
| OPERATING INCOME | -$5M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$6M |
| Income Tax Expense | -$3M |
| Net Income from Continuing Ops | -$3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$3M |
| D&A | $3M |
| EBIT | -$5M |
| EBITDA | -$2M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$3M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $5M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $86.0K |
| Change in Working Capital | -$1M |
| OPERATING CASH FLOW | $3M |
| Capital Expenditure | -$4M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$4M |
| Net Debt Issuance | -$532.0K |
| Common Stock Repurchased | -$14.0K |
| Common Dividends Paid | -$1.0K |
| Other Financing Activities | $20.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$527.0K |
| FREE CASH FLOW | -$576.0K |
| Net Change in Cash | -$1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $10M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $5M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $22M |
| PP&E (Net) | $59M |
| Goodwill | $82M |
| Intangible Assets | $44M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $188M |
| TOTAL ASSETS | $210M |
| Account Payables | $5M |
| Short-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue | $942.0K |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $25M |
| Long-Term Debt | $68M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $7M |
| Other Non-Current Liabilities | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $100M |
| TOTAL LIABILITIES | $125M |
| Common Stock | $58.0K |
| Additional Paid-In Capital | $102M |
| Retained Earnings | -$17M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$394.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $85M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $85M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $210M |
| Total Debt | $100M |
| Net Debt | $91M |